Sari la conținut

Recommended Posts

Dar zic ca ar fi de bun augur sa nu mai postam off topic. Daca cineva este interesat sa participe o sa participe si gata. Poate se simte deja stanjenit de parerile negativiste pe care le avem deja fara material pe care sa discutam.

Eu asa cum am zis (in afara de audio-ul postat deja care a fost special postat sa se vada ca se poate si prost si sa incurajeze si pe altii), intentionez sa mai fac un style pt aceasta piesa. Si daca ma apuc si il termin promit ca va fi gratis la download.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma a ramas ca-n gara! Cand e vorba de vorbe.... toti zmei! Cand e vorba de fapte.... Pauza! :(

ia exemplifica-ne nitelus dumneata asa de amorul artei !

Oare daca pun la bataie o suta de €,se baga cineva?!?!?  :))

poate pentru primele 10 masuri ...vorbim de orchestratie !!!!!

Partajează acest post

Link spre post

Dupa vreo 2 ore de "joaca" cam asta mi-a iesit, am pus doar o parte din melodie pentru a nu fi prea aspru criticat :))  Sanatate tuturor si curaj colegilor care mai doresc sa ne impartaseasca ideile lor 

When I was your man - Ady.mp3

• Îmi place 3

Partajează acest post

Link spre post

Dupa vreo 2 ore de "joaca" cam asta mi-a iesit, am pus doar o parte din melodie pentru a nu fi prea aspru criticat :))  Sanatate tuturor si curaj colegilor care mai doresc sa ne impartaseasca ideile lor 

Bravo Adrian si multumesc pentru exemplul tau reusit!

Eu am propus acesta piesa ,tocmai pentru a face exercitii,iar aceste exercitii nu fac decat sa dezvolte nivelul fiecaruia!...parerea mea!

poate pentru primele 10 masuri ...vorbim de orchestratie !!!!!

Nu am avut nici un interes asa,ca Domnule Arald,daca 100 € sunt doar pentru primele 10 masuri,cred ca e dureros dar bine...asa mai aflu,cu cine stau de vorba pe site-urile de muzicanti sau lautari!!

Mai precis,unde stapanim situatia facem gura mare,iar unde nu stapanim situatia,gasim tertipuri sau scuze!!!...FAPTELE VORBESC.

Nu am nevoie de negativ,eu am propus un exercitiu cu orchestratie,peste exemplul dat,iar pentru curiozitatea mea,c-am cat m-ar costa sa faceti o orchestratie completa, peste modelul dat de mine?

Editat de Daniel Andronescu
  • Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

ia exemplifica-ne nitelus dumneata asa de amorul artei !

Dupa dumneavoastra...!

Partajează acest post

Link spre post

Daca tot s-a dat liber la idei si la imaginatia fiecaruia, m-am gandit sa o fac un pic asa, ca pe la noi...asta mi-a iesit, decideti voi daca e bine sau e rau. Pacat ca nu am o pedala de volum, ar fi iesit mai bine :)

Multumesc Daniel pentru apreciere  :D

When I was your man - Ady-2.mp3

• Îmi place 2

Partajează acest post

Link spre post

Am venit si eu cu o versiune, am folosit foarte mult Tempo Reset ... si plus ca ma disper ca nu mai am monitoarele la computer legate...pt ca nu mai am mixer si nici placa sunet CRIZAAAA ;))) . Armonie cam... Lipsa, ideea conteaza !

Roumanian Tambal.mp3

Partajează acest post

Link spre post

Dragi colegi,

Vad ca in ultimul timp ati lasat-o mai usor cu subiecte constructive,asa ca m-am gandit la ceva bun,cred eu!

Tot navigand pe youtube,am gasit ceva foarte interesant si bun de descoperit oameni cu talent!

Am sa postez o filmare,in care canta doar o chitara si mai multe voci!

Vreau sa va provoc la treaba,asa ca cine doreste sa orchestreze cum il taie capul peste ce canta acesti artisti!

Inclin sa cred ca cei care au postat nu au citit cu atentie cerinta: ORCHESTRATIE! 

Sincer, asteptam cateva contramelodii spectaculoase (tema melodiei se preteaza), diferite aranjamente pentru pachete de suflatori, instrumente cu coarde, poate si interventii ale instrumentelor de percutie....se poate construi un cotrapunct pentru sopran ....

In alta ordine de idei, domnule Andronescu se pare ca nici domnia voastra nu ati inteles raspunsul meu cu privire la doar 10 masuri!

Atunci cand timpul imi va permite am sa postez si eu FAPTELE MELE si poate am sa ofer si cateva explicatii!

Pana atunci bucurati-va dle Andronescu am reusit sa aduc sus un subiect interesant care ... intrase in vacanta de vara!

Dragii mei succes la ORCHESTRAT !

Dupa dumneavoastra...!

Am spus eu bine candva ca sunteti '' Toma neceredinciosul '' - Toate la timpul lor!

Partajează acest post

Link spre post

Din pacate domnule profesor, nu suntem toti la nivelul dumneavoastra muzical, si nici lautari super profesionisti, unii mai cantam pe acasa, din placere, etc. Atata stim, atata facem, nu cred ca e moarte de om, cum a zis si Daniel, sa orchestram fiecare cum ne taie capul. Eu va respect mult pentru cunostintele dvs in muzica, dar nu ne cereti sa gandim ca si dumneavostra....muzical ma refer :) Sanatate multa :salut:

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Orchestratie mai poate insemna vocea + chitara impreuna cu Bass, un Loop de tobe, niste scratch-uri de DJ precum si Sfx-uri, nu trebuie gandit neaparat in stilul clasic.

Ca idee!

Partajează acest post

Link spre post

Din pacate domnule profesor, nu suntem toti la nivelul dumneavoastra muzical, si nici lautari super profesionisti, unii mai cantam pe acasa, din placere, etc. Atata stim, atata facem, nu cred ca e moarte de om, cum a zis si Daniel, sa orchestram fiecare cum ne taie capul. Eu va respect mult pentru cunostintele dvs in muzica, dar nu ne cereti sa gandim ca si dumneavostra....muzical ma refer :) Sanatate multa :salut:

Domnule Adrian Sîrbu, doresc in primul rand sa va felicit pentru gandirea, stilul, mentalitatea, socio-culturala, dar si muzicala. Am urmarit cu mult interes multe dintre postarile domniei voastre, de unele dintre ele (printre care si cea din acest thread), am fost placut surprins. Nu inseamna, Doamne fereste, ca nu apreciez si postarile celorlalti colegi. Nu impun nimanui sa gandeasca ca mine...! A orchestra '' cum te taie capul '' nu este tocmai o scuza, sau o permisivitate, de a nu tine cont de reguli elementare de orchestratie sau de a nu face distinctie intre simpla armonizare si orchestratie.  Permiteti-mi sa fiu convins, ca nu v-ar fi incantat cu nimic daca as fi scris doar '' felicitari '' ! la postarea domniei voastre . Iata probabil ca v-am starnit interesul si, nu stiu ce ma face sa cred, ca, daca o sa mai pierdeti cateva ore jucandu-va pe clapa o sa construiti si o contra melodie...sau poate o sa dezvoltati doar tema instrumental...sau poate cine stie ce joc ritmic veti inventa pentru refren sau strofa. Nu vreau sa fiu tendentios sau inteles gresit, dar mi se pare normal si firesc ca din astfel de discutii si/sau inclestari (verbale sau muzicale) cu totii sa avem de invatat. 

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Va multumesc, cuvintele dumneavoastra inseamna mult pentru mine, doar va rog sa nu mai imi vorbiti la persoana a doua, eu sunt cel care v-as putea fi elev :)

Editat de Sîrbu Adrian

Partajează acest post

Link spre post

Rog un Administrator sa stearga prima varianta sau daca vrea sa le lase pe amandoua. 

Am refacut-o cu mai mult simt de raspundere ! E doar inceputul: - Inceputului ! :))

DEMO 2 Final.mp3

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Rog un Administrator sa stearga prima varianta sau daca vrea sa le lase pe amandoua. 

Am refacut-o cu mai mult simt de raspundere ! E doar inceputul: - Inceputului ! :))

Menționez ca e făcută cu KORG pa 900...și am ceva probleme cu pe ...văd ca MI - a exportat aiurea.

Partajează acest post

Link spre post

Uitati ca am platit si eu netul si pot sa incarc fisierul fara eroare. :)) Dar inca nu e gata ca mai vrea sa pun niste instrumente!!!

Audio Concurs 0.1.mp3

• Îmi place 2

Partajează acest post

Link spre post

Ascultând acum ... rău am mai făcut armonia aia :))) Editat de Nicolae Nimara

Partajează acest post

Link spre post

Ascultând acum ... rău am mai făcut armonia aia :)))

Felicitari ! mare lucru sa recunosti atunci cand (omeneste) gresesti! . Intr-adevar se pare ce sunteti la inceputul inceputului! Felicitari pentru ambitie, seriozitate, si mai ales pentru pasiune si munca depusa !

• Îmi place 2

Partajează acest post

Link spre post

Felicitari ! mare lucru sa recunosti atunci cand (omeneste) gresesti! . Intr-adevar se pare ce sunteti la inceputul inceputului! Felicitari pentru ambitie, seriozitate, si mai ales pentru pasiune si munca depusa !

Multumesc din suflet, domule Arald...ma simt mandru de aprecierea dvs. Vreau si-mi doresc sa ajung undeva, "a creia" ceva din muzica mult iubita. Invatz mereu, poate fiind, prea tarziu la varsta mea, dar nu ma dau batut !!!!

Partajează acest post

Link spre post

am uploadat-o pe Soundcloud ...asa nu mai trebuie descarcata.

Partajează acest post

Link spre post

Hop uite ca vin si eu dinnou ca sa nu ramana topicul in urma.

Din pacate sunt foarte prins in perioada asta si nu am nici timp si nici inspirat nu sunt insa am reusit sa scriu 3 track-uri intr-un CV. Sper sa imi gasesc resursele necesare sa fac un style intreg.

Style-ul contine doar tobele chitara si basul momentan. Pianul si padurile sunt cantate cu mana cu functia split oprita, cu bass inversiion activat si cu chord recognision pe expert. Merge destul de bine si pe fingerred.

When I Was Your Man v2.mp3

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.