Sari la conținut
Vali-korg

Set AD pa 600- defectiuni

Recommended Posts

Salutari ! Pe parcursul a 11 luni ( de cand am cumparat KORG pa 600 de la ms music ) , am intalnit diferite probleme la acest set . As dori in special ca dl Andronescu sa ma ajute , daca se poate, sa rezolv aceste probleme . Din mai multe topicuri , am inteles ca nu as fi singurul care are aceste probleme !Chiar pe anumite sait-uri am inteles de la anumiti oameni ca si ei ar avea aceste probleme (xxxxxx) .

De exemplu  :

-la stylul hora lautari , contrabassul are un zgomot ciudat ( dezacordat, cred-C.bassT RX )

-la sound , tonul de orchestra 2  are un zgomot foarte ciudat daca  tin apasat pe el 2-3 secunde ( c un fel de acordeon mai incet sau un bazait , ceea ce nu trebuia sa se auda ) !

-daca orga este pusa pe amplificare si amplificarea data la 80 % , se aud fiferite zbomote la anumite sound-uri .

- la stylul sarba etno , daca exersez pe difuzoarele clapei , si folosesc STS 1  ( orchestra si m ) , volumul clapei fiind dat la 75 % , se aude un zgomot foarte ciudat , parca s-ar sparge difuzoarele .

Cu acest topic nu as vrea sa jicnesc pe cineva, sau sa fac reclama proasta acestei clape . Mai mult am deschis acest topic pentru a-mi rezolva problema, daca se poate !

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa incepem metodic, scurt si la obiect!

1. Contrabasul  la style-ul ,,Hora lautari,,(C.bassT RX ),  face asa datorita  modalitatii de executie, de scriere, ! Daca  asculti atent, dai BMP-ul mai rar (tempo mai mic), o sa  vezi ca acel ,,dezacord cum il numesti tu, este de fapt un artificiu de scriere(ca la un contrabas ciupit), lucru foarte bun si foarte ingenios facut ,parerea mea..

Mie personal mi-a trebuit ceva vreme sa ma  lamuresc, invirteli, suceli, documentare, sedinte  pe skipe  cu Daniel,( de ce aia   . de ce asa  si nu asa. cum?) Sint sigur ca  Daniel o sa  parcurga aceste rinduri si o sa confirme cele spuse de mine!

Repet, nu trebuie sa ai motive de ingrijorare din acest punct de vedere, nu este nici un dezacord! Ca sa te convingi. schimba instrumentul assignat pe   bass la acel style si o sa vezi ce vreau sa zic!

2. Soundul de care vb este de fapt performanta  Orchestra2 din Synth&Fx  pagina 4, care este  tonul  Grup 10 din user 1 pagina 7...!

Asta ca o prima remarca!  Tonurile de orchestra grupate in performance sint tonuri compuse din mai multe instrumente  specifice zonelor  de folclor romanesti in functie de care a fost gindit setul si a fost construit..Astfel in  performantele destinate style-urilor de Moldova de exemplu, vei intilni obligatoriu trompeta,,,! Am dat un exemplu clar ca sa pricepi mai usor...In cele de Oltenia vei gasi  acordeoane, viori si fluiere pt ca astea sint specifice..

Cred ca ai inteles! Toate aceste combinatii de tonuri grupate in performante  gen ,,Orchestra,, ca de altfel si cele tertate  au fost gindite si lucrate astfel incit sa  imbrace un anumit gen de style atit din punct de vedere  al coloritului  melodic  cit si  cromatic..

E mai mult de  exemplificat aici  si   nu e obiectul intrebarii tale .. Poate  Daniel sa ne mai lumineze in functie de ce timp dispune ..Nici pe mine nu m-a lamurit pe deplin, tot din cauza  timpului..

Ceea ce auzi acolo este o vioara la octava joasa care trebuie sa estompeze putin  din ,,taria,, fluierului.. care este  acut..!

Foloseste in locul   Performantei Orchestra 2  pe urmatoarea , Orchestra 3 ,care  are portamento pe reglajul Fluierului si nu o sa ti se mai para   discordanta  vioara la  a doua octava !

3, Cred ca  auzi alte zgomote ( din lipsa compresorului pe voce, sau pe  altceva, contacte si lipituri imperfecte, praf la   pernitele clapei,  etc).Te asigur , eu cint cu acest set de  un an si ceva aproape  si am inceput de la niste  prastii de difuzoare, pina la sistemul ce-l detin acum si care  este chiar foarte performant..Concluzia, nici pe  scule proaste nici pe scule  Ultimate nu s-a auzit si nu se aude nimic  in plus..! Poate am eu urechile infundate! Defect profesional capatat in 27 de ani de stat intre boxe!

4. Pune  setarile Limiter-ului si Equalizer-ului pe Off !  Aceste  preset-uri sint destinate dar pentru lucrul  in mod Amplificat (pe statie) si corespund  celor mai intilnite  situatii de  locatie, sau marca a sistemului de amplificare. Si astea au fost gindite  pe mai multe brand-uri de Scule si pt mai multe feluri de  sali, de acustica fiecarei din acestea,,! Cind studiezi pe   clapa  neamplificat  pune aceste setari pe OFF! Cind mergi la cintare, pune-le pe on si ia-le la rind pt ca sint mai multe si o sa vezi diferenta..Sper ca ti-am fost de ajutor, tie si altora care  ,,au astfel de probleme,,! Te salut si spor la studiu si la bani! Sanatate!

• Îmi place 4

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc foarte mult pentru explicatiile date in detaliu , m-am lamurit cu toate aspectele !  Va salut , spor la treaba si la bani ! Sanatate !

• Îmi place 2

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.