Sari la conținut
Daniel Andronescu

Rezolvarea erorilor din SET

Recommended Posts

Pentru cei care vor sa mai invete cate ceva, despre clapele KORG din seria Pa!

Sanatate si numai bine va doresc tuturor!

• Îmi place 7

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim  Daniel pentru tot ceea ce faci pentru noi, cat despre cei care nu au  urmarit acest tutorial, eu personal ii rog sa il urmareasca, e ceva extraordinar de interesant!

Partajează acest post

Link spre post

Bravo Daniel, eu de cativa ani ma lupt sa fac ceva in privinta asta si pina la urma tot aici o sa se ajunga la un moment dat la un soft care sa usureze aceasta munca pentru ca vrand nevrand nu mai sute 100-200 de sampler ci numarul lor creste semnificativ odata cu fiecare model nou de aranjor.

Eu pot sa sterg ce vreau cand vreau pentru ca stiu EXACT daca sterg un ton sau wave din clapa ce probleme sunt, adica unde apar probleme la ce ton, style, sts, midi, multisampler.

A fost greu la inceput pentru ca am incarcat totul manual dar acum ma joc cand updatez sau sterg ceva din set.

Am mai atasat acest imagini si in trecut dar nu ne baga nimeni in seama, a aparut intre timp si programul KorgPaManager dar tot nu face treaba asta ,curios este ca ei au descoperit sau au avut acces la ceva resurse si citesc datele din seturi, eu daca as avea aceasta informative as putea perfection programul, dar pentru mine este suficient si asa.

post-25644-0-66000400-1452087293_thumb.j

post-25644-0-78674000-1452087294_thumb.j

post-25644-0-60423900-1452087295_thumb.j

• Îmi place 2

Partajează acest post

Link spre post

Multumim d-nul Daniel, este un tutorial foarte util. Știu ca este o muncă enorma si cred ca toți apreciaza efortul dvs. Sunt și eu posesorul unui PA4X si, din pacate am cam ....."sărit" peste niște etape privitor la clapele KORG ( prima fiind un PA600), mai precis sound edit. V-as ruga, cine știe niste tutoriale sau materiale despre cum se creaza, editează si salveaza un sampler, si apoi puse toate intr-un set.

Mulțumesc anticipat si toate cele bune!

Partajează acest post

Link spre post

Ramy spune te rog ce reprezinta acele desene, o fi KORG PaManager? Eu nu l-am instalat....nu stiu cum arata... Dar un program care sa-mi permita sa asez cum vreau pe usere Sound-rile sau pe Favorite si Usere stylurile, performantele, m-ar ajuta enorm....mai ales ca sunt perfectionist si tin la ordine....plus ca ar salva uzura clapei....ca sa nu mai zic de un soft care sa-mi permita sa editez stylurile pe variatiuni, intro-uri, etc...ar fi belea....fie si cu clapa aprinsa langa un laptop, dar sa faci totul pe computer, cu mouse-ul....ar fi ceva de vis....ar scuti timp, ar scurta timpul la orice si cu mult tare....AD s-ar putea face asa ceva, ar putea auzi cineva de <<sus?>>????

Partajează acest post

Link spre post

Ramy spune te rog ce reprezinta acele desene, o fi KORG PaManager? Eu nu l-am instalat....nu stiu cum arata... Dar un program care sa-mi permita sa asez cum vreau pe usere Sound-rile sau pe Favorite si Usere stylurile, performantele, m-ar ajuta enorm....mai ales ca sunt perfectionist si tin la ordine....plus ca ar salva uzura clapei....ca sa nu mai zic de un soft care sa-mi permita sa editez stylurile pe variatiuni, intro-uri, etc...ar fi belea....fie si cu clapa aprinsa langa un laptop, dar sa faci totul pe computer, cu mouse-ul....ar fi ceva de vis....ar scuti timp, ar scurta timpul la orice si cu mult tare....AD s-ar putea face asa ceva, ar putea auzi cineva de <<sus?>>????

Este un soft pe care l-am scris eu pentru evidenta clara tuturor materialelor existente intr-un set, din pacate sursele KORG fiind codate nu am acces la date sa citesc aceste informatii direct din set sau clapa, eu le-am introdus manual dar imi este foarte usor atunci cand fac modificari la set, stiu exact ce si unde sa modific si ce implicatii mai are la alte tonuri, style-uri ce or mai fi. Eu le-am dat o idee celor de la KORG ce ar putea face si as fi dispus sa platesc un soft care sa faca treaba dar nu a zis nimeni nimic , fiecare prefera sa munceasca pe bajbaite. Daniel are dreptate, este o munca enorma si cel mai bine iti iei setul de la 0, dar ce te faci daca ai un set existent la care vrei sa inlocuiesti un sampler ? (sper ca nu iau totul de la 0 pentru un sampler) dar daca sterg acel sampler la care style nu va mai suna corect acel track care a folosit samplerul ??? la care STS am folosit acel sampler si ma apuc LIVE de cantat si nu mai suna cum trebuie ?    si de aici nebunia... Eu cu acest programel stiu exact ce si unde este folosit si daca sterg unde trebuie sa ma uit sa verific.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc mult, Valyx73 !

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Foarte utile tutorialele Domnule Andronescu, ati spus in video ca e bine sa nu lasam spatiu la tonuri si sa le punem unul dupa altul, dar nu am mai auzit nimic de acest lucru in video,mi-a scapat mie sau ati uitat sa mai ziceti de lucru acesta :-) . numai bine va doresc la toti! Sau vreun coleg sa ma ajute cu acest raspuns, multumesc.

Partajează acest post

Link spre post

:D revin cu un ffeedback, tocmai am dobandit toate samplerele si multisamplerele si asa este cum zicea AD , se incarca setul fara probleme si fara nici un mesaj, trebuie luat fiecare sampler, multisampler si ton cu oascilatoarele, la rand inlocuit unde este empty. Am rezolvat si cu ssd imediat se inlocuieste, merge foarte fain nu mai plescaie cand o sting, pentru informatii sau probleme intampinate ma puteti intreba, cu cea mai mare placere va ajut, daca sunt seturi mai mici va pot ajuta sa le curatam. Numai bine va doresc! 

• Îmi place 2

Partajează acest post

Link spre post

Va salut Dle Andronescu

Cu parere de rau am vazut ca ati sters tutorialele de pe youtube, v as ruga daca se poate sa le mai lasati sa le pot salva macar.

Nu m am gandit ca o sa le stergeti si de aceea ma uitam zilnic pe canalul dvs.

Mi s au parut foarte utile si bine explicate..

V as fi recunoscator si nu cred ca doar eu daca le reactivati.

Ca doresc o zi frumoasa.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc Daniel Andronescu pentru reactivarea clipurilor.

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Buna ziua, D-nul Andronescu! In primul rind va multumesc pentru tot ce faceti referitor la clape KORG PA si cum sa lucram cu ele. Spun asa ca nu demult am achizitionat KORG PA-300. Am trecut de la un model mai vechi Yamaha PSR. KORG PA 300 este un instrument foarte bun la pretul lui unde cu Yamaha la asa pret nu faceam nici pe aproape la cea ce face aceasta mica minune. Cred ca din tutorialele Dumnevoastra cu timpul o sa invat sa lucrez cu KORG pa si cred ca in viitor o sa trec macar cel putin la KORG pa 700. Este primul meu KORG care nici macar n-aveam idee cum sa lucrez cu ele in trecut. Am decis sa trec la KORG nu in ultimul rind datorita Dumnevoastra D-nul Andronescu. Si deacea va multumesc mult inc-o data de tutorialele ce le faceti pentru noi muzicantii . Am o intrebare referitor la continutul din acest tutorial cu rezolvarea erorilor din seturi se pote de folosit la KORG pa 300? Mai ales ca acum a aparut sistemul de operare 2.1.0. unde dupa cum am inteles are functia de editare a semplerului. Clapa e versiunea KORG pa 300 internationala. Locuesc in republica Moldova si am reusit sa o achizionez anume internationala ca sa pot pune pe ea styluri anume din zona noastra. Clar ca are memorie mica si nu pot sa compar cu modele mai mari ca Pa 4x si mai noi. Dar totusi pot folosi pas cu pas ceva ca sa pot edita sau corecta sunete dupa modelul tutorialului Dumnevoastra? Va multumesc anticipat. Va doresc sanatate si puteri in tot ce faceti pntru noi muzicantii si amatorii de clape KORG. Daca puteti sa-mi dati un raspuns voi fi foarte recunascator. Sanatate. Si sa va aiba D-zeu in paza.

Editat de Alex1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.