Sari la conținut
Matu

Progresii armonice....

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Inainte sa trec la subiect simt nevoia sa ma prezint: ma numesc Marius, deocamdata sunt masterand in muzica si as vrea sa ma apuc sa cant folclor. Am mai cantat, mi-am scos armonii, melodii dar totusi mai am muuulte de invatat deoarece am fost crescut cu muzica clasica si imi este destul de greu sa ma trec dintr-o parte in alta. Mentionez ca am o clapa pa800.

Acum as vrea sa va intreb daca cunoasteti cateva reguli de armonizare in folclor. Si anume la ce ma refer: daca incerc sa imi scot o armonie de la o piesa de obicei o sa aud armoniile principale. Sa luam un exemplu o armonie simpla precum Do major-Fa major-Sol major7 si iar Do major. De multe ori, desi aceasta armonie este corecta ea pare goala. Daca auzi un taraf de multe ori ei o sa adauge niste armonii adiacente pentru a da mai mult dinamism piesei.

Poate cineva de aici poate sa dea cateva indicatii ca o armonie sa sune plina si dinamica atunci cand acompaniezi un solist sau ceva de genul acesta.

Va multumesc anticipat...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista si trepte secundare si armonizare prin substituirea treptelor principale cu cele secundare...exista broderia, pasajul...si modurile populare...

Nu exista o "reteta" daca ma pot exprima astfel...!

Imaginatie, auz muzical, munca!

Putem sa vorbim despre tipare sau clisee sau daca vrei formule ...specifice insa pe zone folclorice!

Partajează acest post

Link spre post

si cum in muzica discutiile fara exemplificare practica nu isi au sensul va propun sa plecati de la un exemplu simplu ...care insa se poate armoniza fabulos....si care poate oferi suficiente idei ...

Editat de Marin Zmaranda

Partajează acest post

Link spre post

Stiu si despre inlocuirea cu trepte secundare, de exemplu din ce am vazut eu, de multe ori la o progresie ca cea pe care am dat-o exemplu sus, cand se repeta aceeasi chestie(ca de obicei se repeta in folclor) poate fi inlocuita cu o progrsie VI-II-V7-I, care suna a altceva, dar cateodata inlocuriea asta nu este intotdeauna ce trebuie. Sau creearea de dominante false am vazut ca este iar o metoda folosita des.

Cat despre broderii si pasaje, astea sunt metode bune de foolsit in mana dreapta pentru o melodicitate buna si o legare buna intre acorduri nu? Ca imi spunea cineva ca daca folosesti pe mana dreapta numai acorduri in stare directa o sa sune prost, ceea ce am vazut(auzit) si eu.

Daca ai putea sa imi dai cateva exemple de "clisee" de acest fel pe cateva zone ti-as fi foarte recunoscator ca sa am un punct de plecare.

Partajează acest post

Link spre post

Asta este armonia cea mai simpla, maine dimineata ma duc la orga si o sa incerc cateva variatii de armonie sa vad daca reusesc sa o fac mai plina de viata:)

1365284768_1225_FT9761_tema_1pp.jpg

Partajează acest post

Link spre post

...uite un stil de gandire ...acel fa-re din masura a doua nu este neaparat G7 poate sa fie la fel de bine un Fdiminuat pe primul timp si E7 pe timpul 2 ...care ofera alta rezolvare pentru masura nr.3..Am, Am7 iar in masura nr.4 apare un D7, care, permite acel G scris de domnia voastra...si uite asa se poate continua..!!!!

Partajează acest post

Link spre post

1365284768_1225_FT9761_tema_1pp.jpg

Am incercat sa fac sa fie mai ok armonia dupa exemplul dat de dumneavoastra. La strofa a doua parte, acea reluare pe sol am facut-o tot cu un diminuat trecere la si7 si mi, dupa care a trebuit sa ajung la do inapoi prin re7 si sol7.

A doua parte am facut-o dupa urechea mea, desi ma intreb daca as putea sa mai pun un acord de legatura intre fa major si la minor, si la sfarsit stau prea mult pe do major, si la sfarsitul protativului al doilea acel do major mi-ar suna in ultima masura cu septima, dar ar trebui sa ma duc in fa major apoi, ceea ce nu suna prea bine.

Daca aveti comentarii sunt binevenite.

Va multumesc.

P.S. puteti sa vorbiti la per tu cu mine, nu ma deranjeaza deloc:)

Partajează acest post

Link spre post

deja ai gasit un prim tipar sau cliseu folcloric .. des utilizata este contadominanta cateodata septima si nona , dominanta cu septima si....firesc rezolvare pe tonica..!

daca vrei pe aceasi piesa ce zici daca pt notele alea fa si re gandesc un Fm6?

mai are tenta de folclor..?

Partajează acest post

Link spre post

Pai cu un Fm6 suna mai mult cum canta lautarii din bucuresti, si mie imi suna putin mai a jazz, care in ziua de azi nu este un lucru foarte rau...

Partajează acest post

Link spre post

a...pai asta inseamna ...munca si exercitiu de auz...!

Partajează acest post

Link spre post

Va multumesc pentru sfaturile date, o sa incerc cat mai multe acorduri sa vad ce iese:D

Partajează acest post

Link spre post

Am si eu o doleanta pentru cine este binevoitor si are timp sa ma ajute,as vrea sa stiu si eu acordurile corecte folosite la o hora mare(HoraBucuresti) cantata in Sol Maj,Sol Maj7.Va multumesc anticipat si astept raspunsul Dvs.Mihai

Partajează acest post

Link spre post

am incercat sa pun direct link...

...am mai facut si altele...

sa va fie de folos!

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc pentru video. Sunt multe lucruri interesante:)

Partajează acest post

Link spre post

...am mai facut si altele...

sa va fie de folos!

Vă mulțumim pentru inițiativă și așteptăm și celelalte filmări pe care le mai aveți și pe care le veți face cu multă plăcere! De altfel, avem și o secțiune de tutoriale, unde o persoană cu aptitudinile și cunoștințele dumneavoastră poate fi extrem de utilă tuturor.

Rămâne doar aspectul voinței și cel al timpului "liber" (care lipsește cu desăvârșire la majoritatea dintre noi). Eu totuși sper că veți face parte în continuare din echipa constructivă a acestei comunități!

Stimă și respect!

*salut*

Partajează acest post

Link spre post

Va multumesc foarte mult pentru tutorial si ma bucur mult ca avem in forum oameni cu initiativa.Multumesc inca odata...

Partajează acest post

Link spre post

multumim pentru timpul si rabdarea dumneavoastra, pierdute in favoarea noastra. Foarte bun materialul. Mai asteptam si altele.Va multumesc inca o data!

Partajează acest post

Link spre post

Excelent materialul. Cred ca l-am vizionat de cel putin 10 ori, incepator fiind, incercand sa-mi i-au notite. Multumesc frumos pentru acest material. V-as fi profund recunoscator daca mai a-ti pune pe site si alte materiale, ne-ar ajuta foarte mult.

Partajează acest post

Link spre post

Va multumesc pentru aprecieri !

Partajează acest post

Link spre post

Multumiri pentru acest tutorial. Am ascultat cu pasiune explicatiile dumneavostra si cred ca ma vor ajuta mult sa invat modul manual de armonie.

Partajează acest post

Link spre post

...pentru cine este interesat !

Editat de Marin Zmaranda

Partajează acest post

Link spre post

foarte bun domnule Arald :) , o intrebare si sper sa nu va suparati , probabil ca gresesc , in masura 6 ultimul acord unde scrie G7 , acela nu este un do major © ?

Partajează acest post

Link spre post

...este o greseala intentionata!

asa ii prind pe elevii mei daca citesc note in paralel cu cifrajul!

da, acolo este do major!

Editat de Marin Zmaranda

Partajează acest post

Link spre post

multa stima dnle aCm6, daca ati dori sa mai puneti ceva partiuri la sudiu pt armonie si acompaniamnet..la sectiunea partiuri.....ar fi utile pt multi chiar daca unii nu cunosc notația, asa au midiul in atach

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

...spor la studiu!

Editat de Marin Zmaranda

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.