Sari la conținut
Matu

Progresii armonice....

Recommended Posts

La partea a 2 si a 3 se poate merge si cu C/C7 F G7 C/E7 si Am/Am7 Dm G7 C.

Multumim domnule Arald pentru toate sfaturile bune.

Multa sanatate,

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut si bine v-am gasit dragi colegi!

Am si eu ceva nelamuriri legate de armonie, insa nu am vrut sa deschid un topic nou, pentru ca este foarte posibil sa fie ceva similitudini cu ce s-a discutat aici pana la un moment dat ... 

Ei bine, eu sunt nelamurit la cum se formeaza trecerile sau pasajele de acorduri folosite intre accordurile de baza ale unei melodii, piese. Poate nu am fost destul de clar, (asta pentru ca nu sunt muzician, si nu cunosc prea multa teorie), asa ca, daca m-as exprima "cu cuvintele mele", as intreba despre "scaderile" sau "urcarile" folosite (in special in jazz, dar si in lautarie) de regula inainte de intrarea pe timpul 1 (nu tot timpul dar de cele mai multe ori). Am incercat sa scot dupa auz, cateva astfel de secvente, insa nu am reusit sa inteleg modul logic in care se formeaza, si ... cam asta mi-ar placea sa aflu cumva ....! Din discutii, un om cu scoala, mi-a spus ca "acele treceri sunt formate din acorduri in care fiecare acord se rezolva in urmatorul", si .... din pacate nu m-a ajutat prea mult ca nu am inteles ce a vrut de fapt sa-mi spuna ....:))))) 

In fine, daca ati prins ideea imi puteti da ceva indicatii?

Multumesc,

Numai bine!  

Partajează acest post

Link spre post

Foarte frumos Domnul Cm6 am facut scoala de muzica acum 22 de ani si m-am oprit fara sa-mi dau seama cat de frumoasa este cu adevarat in curand o sa imi achizitionez un pa600 am cunostinte teoretice dar am ramas la momentul Acela doar cu mana dreapta ,fara studiu la mana stanga (armonie)Ce a-ti faut in acest tutorial jos palaria, multumesc din suflet este de mare ajutor mai ales ca sunt la inceput, multa sanatate

Partajează acest post

Link spre post

Buna ziua! Este cumva posibil sa mai aveti acele tutoriale si poze cumva? Stiu ca e putin probabil pt ca au trecut cativa ani, dar si pe mine ma cam "chinuie" armonia.☺️

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.