Sari la conținut
Ticuta

Recomandare Tableta

Recommended Posts

Am si eu o rugaminte la voi,as vrea sa-mi cumpar o tableta ,sa inlocuiesc caietul Ce imi puteti recomanda in acest caz.Mentionez ca nu imi trebuie camera performanta nici wi-fi sau alte inbunatatiri .Singurul lucru as vrea sa nu fie sub 10 inchi ,s-au ar fi extraordinar daca as gasii pe 12 inchi .Practic imi trebuie sa citeasca text document nimic altceva si sa se vada cat de cat displayul bine din anumite unghiuri.dar ma repet daca as gasii pe 12 inchi ar fi super .Va multumesc anticipat

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un e-book reader ar fi cel mai indicat doar pentru text....tine bateria mult, claritate la citire, doar ca nu cred ca vei gasi la 12 inch...

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiu unde vrei sa tii tableta, cat de departe de tine. Esti doar solist?

Eu prestezi si orga si vocal si am laptopul pus pe stativ separat stau perfect cu vederea si folosesc un laptop care sigur are mai mult de 12 inch si este ok.

Partajează acest post

Link spre post

Daca doar text, atunci da, e-book reader e numain bine. Dar daca text + negative, atunci ti-as recomanda laptop. Sau s-ar putea un ipad, pentru ca are calitate buna audio.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc mult pentru raspuns.la toti care vor sa ma ajute ,vreau sa va spun ca momentan eu detin un leptop si destul de performant dar nu asta e problema ,o tableta mi se pare mult mai usor de folosit si ca asezare pe stativul de caiet .In primul rand eu nu cant cu negative ,imi place sa cant live,dar unde intr-o formatie unde aproape tu duci tot greul si esti universal ex: folclor ,muzica usoara manele etc , mai ai nevoie sa-ti arunci ochii pe un caiet si cine cunoaste muzica ma intelege .Eu personal daca vad primul vers dintr-un cantec imi aduc aminte toata piesa si cred ca asta vi se intamla si la unii dintre voi. de aceea as opta pentru o Tableta .In final as vrea sa va multumesc pentru initiativa si mai astept raspunsuri de la voi .Va multumesc

Partajează acest post

Link spre post

o tableta de 7 inch si iti maresti textul cu dublu click si ai rezolvat treaba. Mai bine cauta prin magazine si roaga-i sa-ti deschida in una de 10 inch si 7 inchi un fisier txt. ca sa vezi diferenta . Cum iti e mai bine sa vezi. In una de 7 inchi faci zoom si gata. O pui in buzunar si ai plecat :) De fapt si in cea de 10 vei trebui sa faci zoom.

Partajează acest post

Link spre post

Eu unul sunt mai chior, nu vad la distanta , am miopie si am preferat una de 10 inch, la care se poate si mari scrisul, de fapt cam la toate se pot mari caracterele, eu am ASSUS TFT 101, de la emag , si o recomand, are de toate pe ea, dar acum sunt cam toate echipate cu camera , card, gps, wifi, USB, etc., noroc sa ai sa nu ti se strice si sa tina bateria mult, la a mea tine 9 ore ! Numai bine si sanatate !

Partajează acest post

Link spre post

sfat pt ticuta.......nu mai da banii pe tableta, la cat costa tine laptopul......nu are rost. Ce poate oferi in plus o tablebta? ai deja duport la laptop ai tot echipamentul, asa ca nu are rost.....sfatul meu, de banii aia mai bine iei alt ceva

Partajează acest post

Link spre post

Salutare baieti! Ticuta iti recomand ca si colegul un iPad nu trebuie s fie de ultima generatie si iPad 1 este arhisuficient siil gasesti la mana 2ª super ieftin.

Ca sa intelegi mai bine , atat tu cat si alti colegi ,cum arata si cum se foloseste aplicatia respectiva intr-un iPad am facut un mic tutorial. Un alt avantaj este acela ca in conditii de putina lumina orice tableta este o adevarata minune ,poti citi si pe intuneric  :-B .Va rog sa scuzati gramatica si calitatea materialului...am facut si eu ce am putut!  :mos:  :salut:(  asteptati cam 20 de minute pana se proceseaza )

• Îmi place 3

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc mult Catalin si la toti ce au sarit in ajutor.Sanatate multa si cantari pe bani frumosi

Partajează acest post

Link spre post

Salutare baieti! Ticuta iti recomand ca si colegul un iPad nu trebuie s fie de ultima generatie si iPad 1 este arhisuficient siil gasesti la mana 2ª super ieftin.

Ca sa intelegi mai bine , atat tu cat si alti colegi ,cum arata si cum se foloseste aplicatia respectiva intr-un iPad am facut un mic tutorial. Un alt avantaj este acela ca in conditii de putina lumina orice tableta este o adevarata minune ,poti citi si pe intuneric  :-B .Va rog sa scuzati gramatica si calitatea materialului...am facut si eu ce am putut!  :mos:  :salut:(  asteptati cam 20 de minute pana se proceseaza )

Foarte bun app-ul...chiar nu stiam de el!

Am o intrebare;

Se poate salva intr-un MAIN Program,adica sa poti salva colectia ta pentru a fi copiata in alt iPad?!?!

Ma gandeam,poate o poti da si la altii!!!  :D

PS:Poate ma apuc iar de cantat...macar sa-i cant nevestii,iar daca ma intreba de vre-o melodie si am uitat  ''vorbele'',sa-i zic; stai sa iau iPad-ul!!  :))  

Ps2; Multam pentru tutorial!!  =D>

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Cred ca o sa  o adopt si eu...! Vreau sa scap de caiete   Dupa ce ca sint 2 la metru... mai stau si  dupa.. Merci mult de tutorial Mosule!

Partajează acest post

Link spre post

Da Daniel se poate cu Dropboxul foarte usor! daca vrei iti trimit tot ce am, tu instaleaza app.

Partajează acest post

Link spre post

Cata,se poate mari sau bold-ui textul in aceasta aplicatie si dupa,sa se poata salva cum am editat? Solista mea a instalat pe iPod-ul ei aceasta aplicatie full si nu stim cum sa marim scrisul si sal bolduim,cum se face in notepad (Text Document)! Ms frumos!!!

Editat de Danut Pana

Partajează acest post

Link spre post

Danut,  nu se poate mari bold-ul. Singura optiune de a putea face un pic de zoom este editarea/salvarea versurilor in calculator in format rtf adica tu scri versurile in WordPad si le salvezi de ex, xxxxxxxxx.rtf ( Rich Text Format ) apoi poti face zoom in ipod.

Ca informatie generala:

RTF is a text file format used by Microsoft products, such as Word and Office. RTF, or Rich Text Format, files were developed by Microsoft in 1987 for use in their products and for cross-platform document interchange. RTF is readable by most word processors. RTF files support text style formatting, as well as images within the text. RTF files can be converted into a different format by changing the formatting selection when saving the word document.

Partajează acest post

Link spre post

Cata,sa inteleg ca nu exista nici-o aplicatie cum este pe windows, notepad (Text Document) pentru ipod? In notepad se poate mari si boldui text documentul  cat vreau,salvez si gata! Mai am o rugaminte,cum distribui dintr-un laptop cu windows textele pe ipod ? Merci din suflet pentru ajutor!

Partajează acest post

Link spre post

Cauta in App Store- aplicatia Documents to Go, este un editor/viewer de documente. Poate te ajuta.

Partajează acest post

Link spre post

Danut , eu am intalat in toate dispozitivele mele Dropbox-ul si ti-l recomand. Ai sa vezi cat este simplu.

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc frumos Danut si Catalin pt informatii! Solista mea nu bate bine nici pe caiet care a scris ea cu marker-ul textele in caractere mari,si cand am facut eu un text pe laptop in notepad si am maris,bold-uit si salvat respectivul cantec a zis gata,cumpar ipod ca este ok si vad foarte bine textul,eeeee acum nu am ptogram pentru ipod sa faca ce face notepad,sa mareasca litera sa o bolduiasca,sa maresc litera cum vreau eu si sa pot salva textul ca ea sal poata vedea! Va multumesc mult si am sa mai caut!!!

Partajează acest post

Link spre post

Danut, cred ca nu stii sa lucrezi cu programul Word! Aplicatia pe care am enuntat-o este un Word in miniatura, deci poti sa maresti fontul, sa aplici Bold, sa salvezi fisiere document, multe altele. Apropo se spune I-Pad! ;):))

Partajează acest post

Link spre post

Danut,stiu sa lucrez in word numai ca la notepad scriu cat text vreau fara sa treaca in pagina 2 sau 3,adica este tot textul intreg,cap-coada! Se poate si la Word la fel,sa scriu in pagina 1 fara sa mai treaca la pagina 2?Este setare sa pot scrie cat vreau eu intr-o singura pagina? Aplicatia care a spus-o Cata este foarte buna pentru ce vreau eu numai ca nu se poate mari si bold-ui textul ! Multumesc frumos pt ajutor si informatie,foarte utila!!!

Partajează acest post

Link spre post

Cred ca ar fi mai bine ca solista ta sa invete textele pe dinafara.. Parerea mea! Mai am eu un dependent de caiet, daca i-ai luat caietul, i-ai luat muzica! :))

Partajează acest post

Link spre post

Ai si tu dreptate numai ca,sa ti minte in jur de 800 piese,tonalitatile la fiecare,genuri abordate:caffe,jazz,usoara internationala respectiv romaneasca,populara,cred ca este greu si pt tableta !Sa ne ierte Dumnezeu,instrumentistii din trupe stau cu partituri in fata,dc? pt ca nu canta mai mult de 3 ore intr-un concert!Este alt subiect asta cu invatatul pieselor si a tonalitatilor de unde le canti!

Partajează acest post

Link spre post

Solutia tehnica: Pentru organist, editarea listei Song Book, cu style/negativ, tempo, tonalitate, si pentru solist, doar o lista in ordine alfabetica titluri si tonalitate.

Solistul mai ales trebuie sa fie un transmitator de sentimente, nu un intermediar (platit la fel ;) ) care rasfoieste prin caiet(tableta)!

Crede-ma ca am capacitatea sa stiu mai mult de 800 de piese... , la jumatate dintre ele chiar si versurile! :)

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.