Jump to content
Sign in to follow this  
gemgenesys

Tonuri pa900

Recommended Posts

deci imi cer scuze daca nu ma exprim corect am intrat la sound/record/menu/multisample/si am incarcat un un ton gata facut adica wavurile asignate sper ca am scris corect daca nu scuze deci cum pot sal salvez in user?

Ceea ce ai facut este doar incarcare de KMP (Multisampler). Acela nu este "un ton", este "miezul" lui. Un ton se incarca cu Media/ Load.

Intri la Sound Mode intr-un BankSound (Acordeon Cassotto Factory de ex.) - Menu/basic/oscBasic, si schimba , in OSC1, schimba ROM, cu RAM, si cauti multisamplerul tau. Apoi dai sageata din dreapta sus si salvezi noul sunet (PCG) cu Write Sound, intr-o locatie din User 1 sau User 2.

• Like 1

Salut colegi,am o intrebare,am detinut o clapa pa600,discul intern era de 1.11gb,spunetimi va rog la pa900 ce marime are,si inca o intrebare,micro sd,tot aceiasi functie o indeplineste ca si la pa600? sau poti so folosesti ca hd,mersi anticipat,cu respect Andrei

Andrei citeste si respecta regulamenul. http://korgforum.ro/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules

Edited by Dănuţ Dima
Categorie necorespunzatoare

Salut... Si pe mine ma interesează aceste întrebări... Referitor la MicroSD, cineva spunea ca poți să îl folosești si pentru stocare informații.

Folosesc SDul pentru stocare informatii, doar ca uneori nu il vede clapa, si trebuie sa umblu in media, sa dau enable/disable SD... Care ar fi problema, cine stie de ce asa?

Edited by Dănuţ Dima

Si deja clapa nu mai vede MicroSDul... Nu stiu din ce cauza... La nootbuk o vede si lucrez cu ea... Nu stiu care ar fi cauza...

Salut! Dețin pa900 si vreau sa va răspund referitor la micro sd, da se poate stoca pe el. Eu folosesc micro sd- ul de activare a setului lui Andronescu si am putut salva pe el un set

SI? Unde-i castigul daca se degradeaza microSD-ul? Nu ar fi mai sigur sa folosesti un stick USB fara a risca integritatea acelui microSD? Sunt atatea semne de intrebare incat nu ma mai obosesc sa mai pun inca unul! :)

• Like 2

Buna, imi cer scuze daca postez cumva gresit, desi intrebarea mea are legatura "si" cu tonurile, ma intereseaza daca exista o lista/tabel, indiferent ca e doc, pdf, jpg, cu tonurile AD, aranjamentul lor? Am cumparat KORG Pa900 cu setul oficial AD, dar dupa ce i-am facut o reinstalare a sistemului, plus factory, am reinstalat setul AD, si mi ciudat ca imi apare tambal tudorica, si mai cateva "aiurea" cu nume diferite. M-au sfatuit unii sa inchid clapa sa scot msdcardul, si intr-adevar la incarcare imi da eroare cu el scos, plus ca am fost orinetat sa intru in meniul de sound, sa verific daca sunetele au "parafa" AD, si au, dar cum de mi se incarca si tonuri de tudorica, cristinel, tanase!? Vreau sa curat celelalte tonuri de pe langa cele ce apartin de AD. Multumesc!

Edited by abdon