Jump to content
  • 0
juliang

Cum se face un intro de la inceput?

Question

Poate cineva va rog sa imi spuna exact cum se face un intro la un style? STiam ca  il pot crea mid in Sequencer, il salvez ca mid. Sa spunem ca are 8 masuri si ca as vrea sa sune  diferit in major si minor. Pentru asta  trebuie setat 

Chord Table, Maj-CV1 si minor-CV2. Mai departe?

Poate cineva sa explice toti pasii pe rand?  VA multumesc!

Recommended Posts

• 0

Cam sărac în detalii...  :sleepy:  Nu ai specificat dacă intro-ul o să fie: 

- o bucată de mid pe care deja îl ai (să-l imporţi în style),

- creat folosind un style la care să adaogi linia melodică (ca şi cum ai cânta cu clapa, live)

- creat de la zero...

• 0

m-ar interesa ambele variante. In special cum sa fac eu acel midi si sa il fac intro ulterior!

• 0

Am am ajuns la urmatoarea problema:

Am facut un mid cu acompaniamentul  ritornelei

l-am inserat in intro 2 intr-un style

vreau sa ii aduc si sa copiez si linia de solistica pe care o am pe un pad.  Am gasit undeva in dreapta jos Copy pad. ce reprezinta cv-urile nDe aici nu ma mai descurc

Alta intrebare: cum setez acel intro sa fie o returnela pentru major si una pentru minor? Adica la intro 1 sa am o varianta pentru  game minore si una pentru majore?

Nu ma ajuta linkurile in engleza: vorbesc si inteleg engleza la perfectie dar se pare ca explicatia pe caz este cea mai buna pentru mine. Va multumesc

• 0

CV-urile (Chord Variation) se folosesc pentru a scrie formule diferite, exact cum vrei să faci tu: pe CV1 vrei o introducere în major și pe CV2 alta în minor.
În style record în pagina Style Edit, ai Copy from Pad. Selectezi de sus de la From Pad, pad-ul dorit. El poate avea mai multe CV-uri (dacă e ritornelă, n-o să aibă decât unul, mai mult ca sigur).
La from CV, selectezi CV1 și în dreapta, la To E/CV selectezi I1CV1 (Intro1) pentru major, să zicem, și de dedesubt alegi pe ce track să se copieze pad-ul respectiv. Așadar pe Intro1 CV1 o să avem o introducere pe major...

Dacă vrei și o introducere în minor, îți imporți accompaniamentul pe I1CV2 și pad-ul tot așa, pe I1CV2.

Urmează asignarea: Intri în Style Element Chord Table, apeși Intro1, la major lași CV1 și pentru minor (m), setezi CV2.

Accompaniamentul poți să îl întrgistrezi folosind style-ul în Sequencer / Record și alegi Baking Sequence (Quick Record). 

După ce salvezi progresia armonică, o imporți în style și, folosind funcția CUT, tai măsura goală pe care ți-o introduce la început.

Spor !  :Korg:

• Like 2

• 0

Imi cer scuze ca intervin aici, dar are legatura cu topicul deschis de juliang. Am un style la care as dori sa maresc volumul la  intro1 deoarece se aude mai incet decat restul styleul-lui. Cum pot face acest lucru? Multumesc.

• 0

Eu as rezova problema data cu veociti+

Bifezi solo trek si asculti cu atentie fiecare trek shimbind into - varitiune si  faci veociti+5 pina cind nu se mai simte diverenta de volum

• 0

salut am sa incerc eu sa-ti raspund:mergi in record curent style,meniu,style element track controls ,apesi sageata dreapta sus,coboara meniul si acolo ai:copy expression,dai ok si gata se egalizeaza nivelul, .....AI GRIJA CAND INTRI IN STYLE RECORD SUS LA"ELEMENT" SA AI SELECTATA VAR,SAU INTRO,SAU EDING,CARE CREZI TU CA SE AUDE CEL MAI BINE{adica cea care are nivelul care vrei tu sa se auda} SI DUPA ACEEA SA DAI COPY EXPRESSION.............daca vrei sa maresti volumul pe "intr-o" mai mult decat pe var,atunci:record,style record,meniu,style element track controls,si ai expression,modifici volumele pe fiecare track in parte,daca vrei mai mult mai poti sa incerci si in event edit pe fiecare track,value 2 

bafta!

Edited by ksa

• 0

multumesc frumos ionutz. M-ai luminat. O sa incerc diseara cand ajung acasa!

• 0

Pai mie ca ai postat pe topicul meu nu imi multumesti? :-O Te iert de data asta! :))

• 0

Iti multumesc si tie, juliang :)Am gustat gluma :)

Legat de volumul la INTRO..... Am rezolvat cumva din Event Edit dar era mai bine daca era posibil sa se poata regla volumele separat pentru Element Style (intro, de ex.). Am observat ca numai Expression ramane memorat pentru fiecare element in parte (in unele cazuri nu e suficient).

• 0

Mai am o problema. Vreau sa fac un INTRO, cu parte de solistica, la un style de folclor din clapa la care am un intro doar de cateva acorduri. Mentionez ca doresc sa pastrez Drum, Perc, ACC1-4 neschimbate. Doar sa inregistrez o bucata de solistica pe ACC5. Am citit in manual si zice ca nu se poate copia dintr-o variatiune intr-un style element diferit din cauza structurii diverse. Cum as putea realiza totusi acest lucru? Ma gandesc sa export style-ul in PC si sa-l prelucrez acolo, dar as prefera sa fac acest lucru in clapa....   Multumesc.

• 0

Cum adica,nu se poate?...in care manual ai citit?

In KORG poti face tot in clapa,eu doar in clapa le scriu!...acum merg la servici(e tarziu deja) dar cand ma intorc,o sa gasesti un ''roman'' aici!...sau mai bine facut un video!!...vad eu,sper sa am timp azi,daca nu la sfarsit de saptamana!!

Edited by Daniel Andronescu
  • Like 1

• 0

Iti multumesc Daniel pentru intentia de a ma ajuta! Am  in fata manualul in limba romana de la PA800. La pagina 121 scrie acest lucru. Nu e nici o graba. Spor in toate acolo! Merci inca odata!

• 0

daniel a-i ajuta multi daca faci un video-multumesc

• 0

Mai am o problema. Vreau sa fac un INTRO, cu parte de solistica, la un style de folclor din clapa la care am un intro doar de cateva acorduri. Mentionez ca doresc sa pastrez Drum, Perc, ACC1-4 neschimbate. Doar sa inregistrez o bucata de solistica pe ACC5. Am citit in manual si zice ca nu se poate copia dintr-o variatiune intr-un style element diferit din cauza structurii diverse. Cum as putea realiza totusi acest lucru? Ma gandesc sa export style-ul in PC si sa-l prelucrez acolo, dar as prefera sa fac acest lucru in clapa....   Multumesc.

Se poate, numai ca un intro are 2 CV-uri si o variatiune are 6, de asta nu reusesti. Cu funcția Copy from style poți sa copiezi CV cu CV.

Exemplu: Copy from: V1CV1 To: I1CV1. ;)

• Like 1

• 0

Merci Ionut. Ma gandeam eu ca din cauza asta nu pot copia dar nu mi-a venit in cap sa copii doar una din CV-uri....  Am copiat acum si merge :)  Urmeaza sa inregistrez pe unul din track-uri partea de solistica. Oricum, cred ca mai multi dintre noi asteapta cu nerabdare materialul pe care o sa-l posteze Daniel in legatura cu aceste lucruri. Sunt convins ca multi avem in clape style-uri inclomplete care, chiar daca suna satisfacator, ar trebui remodelate si completate cu style elementele lipsa. Nu putem decat sa va multumim celor cu experienta pentru ca ne impartasiti si noua din tainele aranjoarelor KORG PA.

• 0

Am zis eu mai sus ca merge ...... a mers copiat dar nu suna cum trebuie. V1CV1 la mine e major dar dupa ce l-am copiat in I1CV1 suna minor :( 

• 0

Am zis eu mai sus ca merge ...... a mers copiat dar nu suna cum trebuie. V1CV1 la mine e major dar dupa ce l-am copiat in I1CV1 suna minor :(

Ma poate ajuta cineva sa rezolv aceasta problema? Multumesc.

P.S. Juliang, imi cer scuze ca postez in topicul deschis de tine. Daca te deranjeaza, deschid alt topic. Multumesc de intelegere.

• 0

Ma poate ajuta cineva sa rezolv aceasta problema? Multumesc.

P.S. Juliang, imi cer scuze ca postez in topicul deschis de tine. Daca te deranjeaza, deschid alt topic. Multumesc de intelegere.

Intra in Style MODE,apasa butonul Record,iar pe Element; Intro1 unde scrie NTT Type selecteaza Parallel si la NTT Table selecteaza NoTranspose si sa ai pe fiecare TRACK la Chord; Major,asta in cazul cand vrei sa-ti pastreze forma scrisa(minor sau major) si sa ai doar un singur CV scris,iar daca ai 2 CV pe Intro 1(CV1 major,CV2 minor) apasa butonul MENU,apoi Style Element Chord Table,apasa Intro 1 ca sa sti ce setezi,iar acolo selectezi ce CV corespunde cu ce ai in style,adica major sau minor! Atentie ca la variatiuni ai 6CV-uri si trebuie selectat ce CV sa-ti cante cand prinzi armonia si nu uita ca fiecare Intro,Variatiune,Fill,Break,Ending are setarea ei in Style Element Chord Table,ca sa sti unde esti  vezi ca licare ledul(ca si control)!

Succes!

Edited by Daniel Andronescu
  • Like 3

• 0

Merci mult pentru explicatii, Daniel. Cand ajung acasa de la job, aplic ce ai scris tu mai sus. Sanatate!

• 0

Cum adica,nu se poate?...in care manual ai citit?

In KORG poti face tot in clapa,eu doar in clapa le scriu!...acum merg la servici(e tarziu deja) dar cand ma intorc,o sa gasesti un ''roman'' aici!...sau mai bine facut un video!!...vad eu,sper sa am timp azi,daca nu la sfarsit de saptamana!!

Acest video cu crearea unui intro ar fi pentru mine cadoul perfect de Mos Craciun. Va multumesc anticipat!