Jump to content
Sign in to follow this  
Csaki Francisc

Tonuri terta set AD&MC

Recommended Posts

Buna ziua!

As avea nevoie de putin ajutor in legatura cu tonurile tertzate de la ritmurile de manele din set AD/MC.

Din cate am vazut eu, suna bine in tonalitatile care sunt incluse in denumirea instrumentului si nu suporta transpose... Mai este ceva de setat? Va multumesc anticipat.

Vezi ca ai pentru fiecare gama terta in setul lui Daniel,acum daca transpui clapa calculeaza si tu in ce gama cinti si punei terta respectiva gamei cu care cinti

• Like 1

Imi poti spune cumva si unde anume o gasesc in set? In care folder... si cum procedez? Te rog frumos.

Multumesc! Deja m-am apucat de citit. Sunt curios de armonia care se foloseste pe scarile astea. "google". Inca o data, va multumesc pt lamuriri!

Multumesc! Deja m-am apucat de citit. Sunt curios de armonia care se foloseste pe scarile astea. "google". Inca o data, va multumesc pt lamuriri!

Uite cateva exemple audio,cu ce spuneam mai sus!

Le-am luat in ordinea din User 2 si am folosit ca ton Tertza,Synth,sper sa intelegi! 

Demo Terta Synth Set AD&MC.mp3

Edited by Daniel Andronescu
  • Like 6

Multumesc, va sunt indatorat pana peste cap. Faptul ca ati pus modurile la inceputul fiecarui exemplu este de foarte mare ajutor! Ma consider norocos ca am dat peste dumneavoastra!

• Like 2

Asa e corect! Cand faci ceva trebuie si explicat pe indelete,pentru ca fiecare sa inteleaga 100%,sa le poata folosi corect!

Sunt multe nedescoperite de multi in acest SET!

Eu l-am facut pentru termen lung,iar cele 39 Style date in prima parte,sunt doar un procent mic in comparatie cu ce o sa urmeze!!

Important este,ca am bagat tot ce aveam nevoie in sempler,iar din ''nefericire'' nu s-a plans nimeni pana acum ca nu-i place ce e in SET sau ca a dat banii degeaba pe el,se pare ca aceste materiale au un succes nesperat de mine!

De aici o sa vedeti cate style-uri deriva...pentru mai toate genurile muzicale!

Inainte de Craciun,o sa vina si UPDATE cu inca 15-20 Style cred,dupa care,am un plan dar...toate la timpul lor!

Daca mai sunt intrebari,nu ezitati sa le puneti,am sa raspund in masura timpului liber!

Numai bine!

• Like 4

eu ca sa am terta la  dreapta procedez in felul urmator:

MENU

KEYBOARD ENSEMBLE

ENSEMBLE

TYPE- third up

in dreapta jos Ensemble track assign imi pun pe upper 1 si 2 instrumentele care vreau sa se auda adica acordeon sau trompete   si setez sub ele  OFF iar pe upper 3 imi pun instrumentul care vreau sa faca tertza si il dau dedesubt cu normal

Ulterior dau upperul 3 mai incet ca volum si apoi apas pe butonul Ensemble.

Si am un performance cu terzta. Ca est e perfecta sau nu asta este alta discutie dar daca am nevoie imediat de ea o pot seta in 30 de secunde!

Spor la treaba!

eu ca sa am terta la  dreapta procedez in felul urmator:

MENU

KEYBOARD ENSEMBLE

ENSEMBLE

TYPE- third up

in dreapta jos Ensemble track assign imi pun pe upper 1 si 2 instrumentele care vreau sa se auda adica acordeon sau trompete   si setez sub ele  OFF iar pe upper 3 imi pun instrumentul care vreau sa faca tertza si il dau dedesubt cu normal

Ulterior dau upperul 3 mai incet ca volum si apoi apas pe butonul Ensemble.

Si am un performance cu terzta. Ca est e perfecta sau nu asta este alta discutie dar daca am nevoie imediat de ea o pot seta in 30 de secunde!

Spor la treaba!

Aia nu e Tertza,aia e Robot...mecanic...pacaleala!!

Chiar daca suna frumusel la ureche,daca asculti cu atentie vocile,suna balarii...ca la toate clapele cu tertza robot!

Eu sunt in negocieri cu KORG pentru implementarea unei functii acolo ca sa se poata bloca claviatura pe fiecare UPPER in parte,si atunci e altceva,adica este exact ca la Triton,M3,Kronos....si poti folosi ce ton din clapa sau sempler ca ton Tertza Reala-Naturala,ca doar de asta vorbim si nu de roboti!!

• Like 1

eu folosesc tonurile din  stikul AD. Cine nu-l are poate improviza si asa cum am scris eu. Poate da instrumentul care face terta mai usor si tot iese ceva decat nimic. 

Asa este !!!!In acest set sant o gramada de lucruri care trebuie descoperite !!!Unele le descoperi cautand,iar altele din greseala !!!Dar aici e frumusetea !!Eu unul am descoperit cate ceva...putin dar am tot timpul sa caut ......

Buna seara!

In tonalitate majora,armonic,se coboara treapta a 6-a.

In tonalitate majora melodic se coboara treapta a 6-a si a7-a.

In tonalitate minora se urca!

Tonalitate majora= 3M+3m,6 M

Tonalitate minora=3m+3M,6m

Ca sa se poate face terta ii trebuie o baza tonala!

Tertarea cromatica este diferita!

Nu am acest set dar daca s-a reusit asa ceva este o realizare super!!este vb de algoritmi matematici f complicati!

No offense!!

Respect

Multumesc

• Like 1

Da Luca,asta am reusit sa fac!

Tinand cont de gama in care canti ,iti selectezi terta dorita,iar rezultatul este exceptional,cred eu!

Eu am fost primul care a gandit si facut acest mod in clapele KORG,de pe vremea seriei Triton,iar mai apoi si seria PA in Multisampler!

Acum lucrez la implementarea unei functii de blocare Scale cu swich On/Off pentru a putea folosii si tonuri de fabrica!

Dar totul ramane la aprecierea firmei KORG!

• Like 2

Daca ar accepta ar fi un vis frumos ! Doamne ajuta si succes in tot ceea ce  faci, pt  ca MERITI ! Yaso Daniel!

• Like 2

Sa înțeleg ca nu pot comanda armonia in terța cu mana stânga,de pe arranger. Urmărește singura subiectul melodic si armonic,mie rămânându-mi doar sa cant ce vreau.. Buna treaba.

Edited by ionnell