Jump to content

Transpose Pa 900

cristian
 Share

Recommended Posts

Salutare,intampin o problema la transpose,nu gasesc o functie pe care pa 3x o are,cant cu un style din user si la dreapta folosesc sunete din performante,asa cum este setul AD&MC,cant din sol min dar transpun minus 1 la Fa# minor,cand schimb sunetele de la mana dreapta,din performante,nu mai ramane transpus si nu-i dau de cap,a reusit cineva asta?

Poate nu am fost destul de explicit,nu ma refer la tonurile semplate,mi-am luat pa 900,a doua clapa,am si pa 3x,care avea functia la care ma refer,daca,cant hora muntenia de la sol si transpun la -1,fa# si schimb alt registru de sunet din performante,asa cum este in set AD&MC,nu ramane transpus 

Corect Adrian Sarbu!

Matematic si logic,transpunerea se face la claviatura,iar daca la notele fixe din KMP schimbi pozitia(pentru ca asta inseamna Transpunere),nu mai corespunde muzical-matematic!

Personal folosesc Transpunerea decat la octava...probabil,un defect profesional!

Ca rezolvare; anulati UPPER-ul cu tonul tertzat,in caz ca vreti sa cantati transpus sau studiati gamele ''cu negrele''!

Numai bine!

In cazul acesta, daca am inteles eu bine, trebuie sa cauti in global lacatul de la master transpose for performance si sa il inchizi. Astfel performance-urile selectate vor fi transpuse in gama in care ai setat style-ul, cu conditia ca in performance-ul selectat sa nu existe un ton tertat.

Daniel nu ra refer la terte,cant hora muntenia de la sol si transpun la -1,fa# si schimb alt registru de sunet din performante,asa cum este in set AD&MC,nu ramane transpus 

Off Cristi...acum am inteles!
Mergi in Global,,MENU,General Controls,Look,Tuning si pune lacatul la Master Transpose!
De aia iti sarea la acordaj normal pentru ca o Performanta salveaza si transpozitia,iar cand pui lacatul, aceasta se anuleaza!
Sa-mi spui daca asta a fost,te rog!!
Numai bine!
  • Like 1