Sari la conținut
adrian

Nelamurire intro korgpa3x

Recommended Posts

va salut dragi colegi ! Cu speranza de-a primi un raspuns util,as dori sa inteleg urmatorul lucru si anume:

Cum se procedeaza in cazul in care am ritm pe variatia 1si doresc sa-mi adaug un intro din alt ritm.Nimic mai simplu (copy from,to style) si e ok,insa intrebarea este urmatoarea:

Avand ritmul ales dupa bunul plac,as dori sa-mi creez intro-ul cu acelasi ritm de pe variatie +(CV+partea melodica) de la alt ritm.Mai babeste: RITM 1(contine intro-ul format din style 1+partea melodica+acordurile).Eu vreau sa obtin RITM 2 (sa contina intro-ul format din style 2+partea melodica1+acordurile1).Va multumesc anticipat !...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai explicat tu băbește, dar tot nu se înțelege...

Din câte îmi dau seama, ai un style care are ritornele pe variațiuni pe care vrei să le iei și să le copiezi în alt style, dar pe intro... Sau cum ?

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Salut Ionutz,problema este urmatoarea:Deci am un style curat fara ritornele,break etc...bun.As vrea sa-l complectez cu ritornela care-mi place mie aceasta aflandu-se pe un intro de la alt style care suna diferit de style-ul meu .Eu ce vreau : sa-mi creez un intro la style-ul meu in felul urmator:sa-mi cante pe intro care o sa-l fac, ritornela din acel style diferit (deci partea melodica trk 5 ) de aceasta data pe fondul style-ului meu. Deci acel intro cred ca e sub forma de midi daca are si progresie de acorduri?pe 2 CV...

Partajează acest post

Link spre post

Am inteles, cred... Vrei sa iei din intro doar track-ul cu ritornela si sa-i faci suportul armonic tu. E putin mai complicat in cazul asta...

In prima faza trebuie sa inregistrezi cu style-ul progresia armonica in Sequencer / Record / Quick record. Salvezi mid-ul, il importi in style, stergi masura goala de la inceput si abia acum poti copia pe unul din track-urile libere si solo-ul.

Cel mai simplu e sa importi solo-ul respectiv pe un pad, il transpui din tonalitatea dorita si cand ai nevoie ii dai doar play.

Explicatii amanuntite legate de nelamurirea ta, sunt intr-un subiect asemanator tot aici, pe site.

Daca doresti, poti sa-mi trimiti style-urile, iti copiez si apoi iti zic exact care au fost pasii.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Cauta pe sait: Cum se face un intro de la inceput .  Daniel Andronescu a postat un raspuns complet acolo. Succes!

Partajează acest post

Link spre post

Multumesc,pentru atentia acordata.Deci la prima faza am inteles cum stau lucrurile ,dar chestia cu importatul solo-ului din ritornela pe pad ar fi ideala cu conditia in care ritornela isi pastreaza transpunerea si eu ma duc cu armonia dupa ea.Daca e posibil,spre nestiinta mea as dori sa inteleg in detaliu cum se procedeaza pentru a importa un track ,in cazul meu solo-ul de pe un intro style(x) pe un pad pentru style(y)?...

Este doar pentru cunostinta mea generala,cum e pentru fiecare incepator...Sanatate !

Partajează acest post

Link spre post

Stie cineva ? Am un style vreau sa copii varianta 1 pe intro 1 daca se poate eu nu am reusit.

Partajează acest post

Link spre post

Dany,ca sa intelegi de ce nu merge;

O variatiune are 6CV iar un Intro,Fill sau BREAK are doar 2 CV!

Pori copia da ca CV si ai acolo v1-cv1 to i1-cv1 si o sa mearga!

Intro are doar major si minor..e logic,ca doar nu incepi o melodie din do#7/9/13,nu?

• Îmi place 3

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.