Jump to content
  • 0
MINODOR

128mb ram de la Pa3x la Pa 800

Question

As dori sa schimb ram la Pa 800,cu 128 mb ram de la Pa 3x,sunt protejati cumva ramii in clapa,si daca trebuie reinstalat Os-ul dupa modificare,asta daca sunt compatibili ramii de la pa 3x...? Multumesc !

21 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Merge schimbat dar nu te astepta ca PA800 sa ,,vada" 128Mb. Tot 64Mb o sa ai disponibili.

Nu trebuie reinstalat OS-ul.

Edited by Cristi Filip

• 0

Adica Cristi,nu pot folosi set mai mare de 64 mb sau..?

Atunci nu vad cat volum imi ocupa setul decat pe calculator...?

Edited by Dănuţ Dima

• 0

Asa e. Nu poti folosi decat seturi pentru PA800. Sau iti faci tu unul din alte seturi incarcand pe bucatele ce te intereseaza. Asta dupa ce in prealabil ai notat toate detaliile seturilor din care vrei sa-ti faci setul tau. Marimea setului o poti vedea pe PC ca sa nu ai surpriza ca nu incape in PA.. Mare grija la GLOBAL.

• 0

Mersi Cristi,am inteles,are cumva linga memorie in interior vreun buton on-off ca la Pa3x ?

• 0

Pa800 nu are buton ON/OFF pentru ca nu are baterie de memorie!

Opresti clapa si schimbi RAM-ul...usor de zis din gura!!!

La Pa800 e mai delicat,procedeul de schimbare RAM!

• Like 1

• 0

Probabil te referi la butonul pentru functia nou implementata in OS 2.03 .  Nu, nu este un astfel de buton. Atentie cand demontezi clapa sa-i schimbi memoria RAM. Am vazut multe PA800 cu conectorii facuti praf din cauza ca cei care le demonteaza nu au grija nici macar la acest aspect..... Sunt conectori speciali la care se rup foarte usor ,,urechile" care fixeaza conectorii mama-tata daca nu sunt manipulati cu grija. De aici o multitudine de probleme ulterioare datorita contactelor imperfecte.

• Like 1

• 0

NU Cristi!

Este vorba de un buton de a scoate tensiunea din RAM,in momentrul schimbarii lui si doar Pa3x are asa ceva si este locat langa RAM!Este un buton fizic nu virtual!

Sper sa fi inteles bine intrebarea lui Minodor,daca la asta sa referit,iar legat de RAM,se potrivesc RAM-urile de la Pa3x si la Pa2xPro si Pa800...cele de 128MB doar ca in Pa800 Sistemul de Operare vede doar 64Mb si tot atat poti incarca(semplere)!

Edited by Daniel Andronescu
  • Like 2

• 0

Multumesc pentru explicatii, Daniel. Sincer sa fiu, nu stiam de acel buton. Cand am luat PA3X de la Bacau am stat langa nenea de la magazin cand a schimbat memoria de 128 cu una de 256 dar nu l-am vazut apasand pe vreun buton.....

• 0

Daca a fost noua,nu trebuia,pentru ca bateria nu era incarcata!!...asa ca a procedat corect!

Desfa acolo la RAM, si ai sa vezi Swich-ul cu ON si OFF!

• Like 1

• 0

Da, am luat-o din magazin dar s-au facut probe pe ea. Cu siguranta bateria a fost incarcata :) Oricum, nu s-a intamplat nimic. Te cred pe cuvant ca butonul este acolo :).

• 0

Am schimbat ramul la pa3x si am dezactivat acel buton-off,dar nu stiam cum e la pa 800 vrand sa ai dau unui prieten cu pa 800 ,memoria schimbata de mine din pa3x,de 128 mb,multumesc pentru ajutor...!

• 0

Am mai invatat ceva f.util !!!!

• Like 1

• 0

Poate nu stiati,ca si Pa3x are variana Araba....1Gb Ram

Parte prosta,ca e totul blocat...

NU se Editeaza Style!

NU se Editeaza Sound!

Functiile MIDI sunt blocate!

Nu merge OS International,are OS propriu!

Canti doar cu ce e in ea sau iti faci singur!...dar cu limite majore in editare!

• Like 1

• 0

Cat costa un ram nou de 128 Mb ? Are cineva un ram (bun) care-i prisosește sa mi-l vândă mie ?

• 0

Cat costa un ram nou de 128 Mb ? Are cineva un ram (bun) care-i prisosește sa mi-l vândă mie ?

Sigur Ionel,am eu si le-am lasat in tara anul trecut!

Sunt RAM-uri originale de la clapele mele,cand am facut Upgrade cu cea de 256Mb,asa ca mi-au ramas si le-am dus in tara pe cele de 128Mb!

Daca doresti,am sa-ti dau numarul lui fratemiu si discuti cu el cum faceti cu transportul!

Cred ca un pret bun 100 Ron bucata(am lasat 5 bucati in tara),eu habar nu am cu cat se vand!

Lasa-mi un mesaj aici sau pe facebook ; https://www.facebook.com/ozdaniel.andronescu daca doresti!

Numai bine!

• 0

MULȚUMESC DANIEL ...  DACĂ MA E VALABIL ,AZI 3 FEBRUARIE 2018 ,TE ROG SĂ-MI DAI UN RĂSPUNS.. MULȚUMESC ȘI MULTĂ SĂNĂTATE..

• 0

Am schimbat clapa Gabriel cu un pa3x 61 clape... Deci pa3x are placă de RAM de 128 din fabrică ? Aștept un răspuns... Mulțumesc..

• 0

Da.Din fabrica vine cu 128MB RAM,de culoare verde(astea fiind cele originale KORG).De pe Thomann eu am cumparat RAM de 256 albastru.Functioneaza fara probleme si astea.

• Like 1

• 0

Gabriel , să înțeleg că vede pa3x-ul RAM de 256 mb   ?

• 0
On 5/23/2019 at 1:16 AM, ionnell said:

Gabriel , să înțeleg că vede pa3x-ul RAM de 256 mb   ?

bineinteles ca da.nu uita sa pui butonul acela de langa placuta ram, pe ,,off,, apoi dupa ce ai montat ram-ul de 256 mega il repui in pozitia ,,on,,