Jump to content
Argeseanu

Mixer Presonus !

Recommended Posts

Poate sa vand casa sa-  liau pe ala!! Revin cu rugamintea cine ma poate ajuta sa-mi spuna ce model de card fire wire  terbuioa pt a conecat mixerul presonus 16.0.2 la Laptop !!

http://www.okazii.ro/componente-laptop/adaptoare-pcmcia/express-card-ieee-1394a-2-porturi-firewire-pcmcia-pentru-laptop-a142992580

Eu am comandat asa ceva inca nu mi-a sosit,sper sa mearga.In primul rand trebuie sa sti ce expresscard suporta laptopul pe 34 sau 54.Presonus are firewire IEEE1394 la viteza 400 si acesta se incadreaza in cerinte.Sper ca maine sa-l am si o sa-i fac proba si va tin la curent.

Edited by gabypa600

Gaby pa600 tine-ma la curent te rog !! NU stiu cum sa vb cu tine ca mesaje  nu poti sa primesti !!   COSMIN  am doau cabluri la mixer asa le-am primit !

Edited by Argeseanu !!

Am scris mai sus ca folosesc un ExpressCard DIGITUS, pe care l-am luat de la un magazin de la noi.

Intentionez sa-mi cumpar unul cu chipset TI. Uitându-mă prin cartea Approved FireWire Cards data de cei de la Presonus

am facut "sapaturi" pe internet si am gasit de la Star Tech 2 Port ExpressCard Laptop 1394a FireWire Adapter Card. Mai sunt si altele

de la alte firme. Sper sa pot face un "ataş" si sa pun cartea pentru cei interesati. Cred ca aceasta lista cu chipset-uri si carduri

o gasesti si in manualul mixerului. Asa imi amintesc.

Iata lista cu cardurile testate si recomandate de cei de la Presonus.

Approved_FireWire_Cards.pdf

Gaby pa600 tine-ma la curent te rog !! NU stiu cum sa vb cu tine ca mesaje  nu poti sa primesti !!   COSMIN  am doau cabluri la mixer asa le-am primit !

Inca nu mi-a sosit expresscardul sper maine poimaine sa-l primesc.Daca vrei sa vb. ma gasesti pe mess gstoica8

• Like 1

Mulltumesc pt raspuns Gaby pa600!! Abia astept sa vad ce rezultate ai avut !!

Salut !!! Am achizitionat cardul recomandat de Cosmin ,functionaeza perfect insa, am o mica dilema cand inregistrez cu programul Capture sau Studio one ..nu trage si efectul de pe voce . Unde gresesc?? Sau exista vreo setare si eu nu o activeaz? Rog colegii care au lucrat cu programul de inregistrare sa ma ajute putin . Multumesc anticipat !!

E normal. Asta este și ideea, tot ce se înregistrează se înregistrează brut pentru ca după aceea să inserezi ce efecte dorești.

Merge daca ai activat MAINMIX TRACK pe REC!

Asa iti ia cu efect cu tot, ce iese pe OUTPUT,dar corect este sa fie fiecare track brut pentru a corecta anumite greseli in cantat LIVE,plus ca poti schimba efecte la mixaju,exact cu ti-a spus Cosmin!

Ai posibilitatea sa tragi,atat track individual,cat si track individual plus Mainmix track!

Totul e bine gandit,iar la MainMix fiind format WAV,il convertesti in mp3 cu orice program dedicat pentru acest proces!

Succes!

va salut prieteni.

Cei care au presonus 16.02 -va rog ajutatima si pe mine pt ca nu se aude bine deloc la microfon, am dat fel si fel de setari..etc....

ce efect fol la reverb si delay?

fat chanel....medii ,basi.etc........

vreau sa mentionez ca am boxe presonus 315 AI.

Apreciez ajutorul vostru.

o zi buna

Am incercat eu, nu stiu daca este exact acest model, l-am folosit la mixerul 16.4.2 fara AI Fireware 400, mai am placa pe undeva trebuie sa o caut. Daca te intereseaza da-mi un semn si rezolvam.

• Like 1

Am placa PCI pentru desktop, dar vroiam ceva portabil.

Am găsit totuși o soluție. 

Apple MacBook Pro Mid 13" 2012 care are port FireWire. O să revin cu un tutorial de instalare. 

Mulțumesc frumos Mircea. 

14 hours ago, Cosmin said:

Am placa PCI pentru desktop, dar vroiam ceva portabil.

Am găsit totuși o soluție. 

Apple MacBook Pro Mid 13" 2012 care are port FireWire. O să revin cu un tutorial de instalare. 

Mulțumesc frumos Mircea. 

Eu doar asa il folosesc cu MacBook Pro de cativa ani si e foarte stabil nu am avut nici o problema si inregistrez tot timpul evenimentele cu acelasi laptop .

Buna ziua,am si eu o intrebare am achizitionat de putin timp un mixer presonus  1.6.02 si nu stiu cum sa fac reglajele pt voce si instrumente.am incercat dar nu e ce vreau eu pt live.ma poate ajuta cineva cu un demo.multumesc.

Multumesc cosmin

Pot sa am facebook-ul tau ? Mersi