Jump to content
Sign in to follow this  
iulianch

Incertitudine OS KORG Pa2X

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Am încercat să încarc un set pe un KORG Pa2X Pro, dar îmi dă eroare la încărcarea fiecărui sampler. Acest set l-am primit de la cineva de încredere, deci, nu cred să aibă ceva nașpa prin el. 

M-am gândit să formatez clapa și să instalez mai apoi OS-ul și resursele, pentru ca mai apoi să încerc să încarc din nou acel set. 

Instalată este versiunea 2.02, dar mulți mi-au recomandat 2.01, însă nu o găsesc pe site-ul korgpa.com, nici prin altă parte. Am auzit că ar fi mai ok această versiune, chiar dacă este mai veche. 

Credeți că ar fi mai ok această versiune sau să merg tot pe 2.02? 

Aș vrea să instalez și 16 usere în DK, dar de unde le-am descărcat, zice că sunt doar pentru v2.01. Dacă o să-l instalez și pe 2.02, o să fie o problemă?

P.S. Dacă deține cineva V2.01, îl rog să-mi trimită un link de pe care le pot descărca, ori să-mi lase un mesaj, să mi le trimită mai apoi.

SET-ul nu are nici-o legătură cu sistemul de operare.

Gasesti aici 0S cu 16DK

http://korgforum.ro/files/category/8-softuri/

Dar acesta este sistem de operare, nu SET cu 16 pagini, de asta faci confuzie.

Formateaza, incarca  OS si resurse, apoi setul tau.

Daca vrei sa incarci setul cu pricina, poti sa incarci si pe bucati, ton cu ton, style cu style!

Edited by Dănuţ Dima
  • Like 1

Ok. Este un sistem de operare, însă eu am descărcat fișierul cu OS și resurse la un loc (~114 MB), plus fișierul de format. Dacă o să doresc să pun acest OS cu 16 DK, trebuie să-ți instalez după de instalez sistemul de operare, adică să-i fac un update (bănuiesc), nu?

Pai daca e sistem de operare, ce alt sistem sa mai incarci?

Am pus din noul OS-ul, conform tutorialului făcut de d-l Daniel Andronescu. Totul a mers ok, dar când am încercat să pun set-ul cu probleme, mai exact să încarc fiecare ton pe rând, tot nu mergea. Apare eroarea Load Sound Disk Fails sau ceva de genul. 

Nu știu, ori este set de Pa3, dar dacă era probabil trebuia să apară eroarea This is not a Pa file!, sau nu este bun. Nu știu ce să zic ....

Salutare tuturor!

Am încercat să încarc un set pe un KORG Pa2X Pro, dar îmi dă eroare la încărcarea fiecărui sampler. Acest set l-am primit de la cineva de încredere, deci, nu cred să aibă ceva nașpa prin el. 

M-am gândit să formatez clapa și să instalez mai apoi OS-ul și resursele, pentru ca mai apoi să încerc să încarc din nou acel set. 

Instalată este versiunea 2.02, dar mulți mi-au recomandat 2.01, însă nu o găsesc pe site-ul korgpa.com, nici prin altă parte. Am auzit că ar fi mai ok această versiune, chiar dacă este mai veche. 

Credeți că ar fi mai ok această versiune sau să merg tot pe 2.02? 

Aș vrea să instalez și 16 usere în DK, dar de unde le-am descărcat, zice că sunt doar pentru v2.01. Dacă o să-l instalez și pe 2.02, o să fie o problemă?

P.S. Dacă deține cineva V2.01, îl rog să-mi trimită un link de pe care le pot descărca, ori să-mi lase un mesaj, să mi le trimită mai apoi.

Ai rezolvato cu clapa?

Ai rezolvato cu clapa merge ?