Jump to content
Sign in to follow this  
Cornel Paraschiv

Valorile de la tempo ,scad in timp ce canti

Recommended Posts

salut dragi colegi,vin cu o rugaminte si aceea de a ma ajuta in urmatoarea problema.

nu prea ma descurc  in a butona o orga dar nici nu ma bag daca nu e de mine.acum trei zile am incercar sa dozez clapa pe instalatia care cant  si in acest timp am umblat si la volumele de la pith bender ,dupa care am si salvat,si apoi am avut surpriza ca in timpul cantari ritmul incepe sa scada.ce trebuie facut ,va rog mult dativa cu parerea .Stima si Respect .MULTUMESC PENTRU CA EXISTATI !!!

SCUZE era sa uit este vorba despre un KORG pa 2

Volumul de la tempo? la toate ritmurile?

Edited by Daniel Uta

hora si banatu lent

sincer la banat lent nu am facut setari pe boxe doar la hora de joc si la sarba

si cred ca am gresit spunand volum ,scade ritmul

la masura

Cornel, cel mai probabil, ai pus pe unul din "switch-urile" de deasupra bendel-ului funcția Ritardando.

Fără să-ți dai seama, când folosești bendel-ul (tragi de el), probabil că apeși și unul din acele butoane (pe care e funcția respectivă) și de aceea ritmul descrește!

Ca să verifici, cel mai simplu cântă cu style-urile acelea, fără să folosești bendelul!

Verifică și postează dacă ai rezolvat, te rog!

Succes!

multumesc, am sa verific si cu siguranta am sa revin cu informatii.Ma gandeam ca daca incarc din nou programul se rezolva

\

Ce sa va mai spun, ca nici nu am folosit bendelul ? doar atunci cand am facut dozaj ce mi-a venit mie ,sa vad daca si de acolo creste si descreste ritmul

multumesc, am sa verific si cu siguranta am sa revin cu informatii.Ma gandeam ca daca incarc din nou programul se rezolva

\

Ce sa va mai spun, ca nici nu am folosit bendelul ? doar atunci cand am facut dozaj ce mi-a venit mie ,sa vad daca si de acolo creste si descreste ritmul

Cunosc cazuri când persoana respectivă a apăsat cu mâna stângă fără să-și dea seama și de aici și "fenomenul". De asta am și zis să verifici, ca să eliminăm potențialele cauze!

Va salut !

Ma scuzati ca va deranjez ...am o intrebare ... am un KORG pa2xpro si cand dau pe manual si apas pe bass cateodata scade volumul bassului ... care sa fie problema ?

Puteti sa imi spuneti si mie care este cauza scaderii bruste in timpul cantarii la bass ? Specific ca daca apas mai tare decat este normal si zdruncin putin orga incerca sa revina si de obicei revine ...cateodata chiar si fara sa ii mai fac nimic .. ?

Edited by Dănuţ Dima
Postare Off-topic... mai bine deschideai un alt Thread!

1. Tonul pe care-l folosesti,  la bass manual, are velocitate?

2. Ai velocitate pe intreaga claviatura? Contactii de sub clape raspund la diferite velocitati?

3. Numai pe manual  face?

4. Cablurile si Jack-urile Out, sunt noi, sau de buna calitate?

5. Iesi cu doua cabluri? L si R?

6. Orga e second,  sau ai mai avut probleme de genul?

7. Ai desfacut-o sau a mai fost umblat in ea?

8. Cunosti modul de lucru cu clapele din seria Korgpa?

9. Chiar locuiesti in Zimbabwe?

• Like 2