Jump to content
Felcerul

Ton "supita burduf"

Recommended Posts

Buna ziua!

Mi-a spus un prieten despre un ton denumit "supita burduf" cu care "s-a jucat" pe un pa3x,care suna foarte bine,dar pe care nu l-a putut incarca in pa600.

Stie cineva cine l-a creat,in ce set se gaseste si care ar putea fi cauza pentru care nu a putut fi incarcat in pa600?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Cine  l-a creat, si cum l-a creat nu stiu dar cert e ca l-am intilnit si am cintat cu el doar ca se numea  acordeon  suflu   nu ,,burduf.,,.! Te asigur ca este in seturile  care se gasesc pe site 100%! Motivul pt care  nu poti  sa-l incarci in pa 600 este  urmatorul.. Tonul se gaseste compresat in Pa 3x iar pa 600 nu  citeste asemenea tonuri.. Ele trebuiesc decompresate in pa3x (daca  a fost facuta  cum trebuie si corect compresia inainte) sau trebuie  exportat din pa3x necompresat sa poata fi citit de pa600! Multa sanatate si   te rog sa faci  un ,,search,, pe forum cu tema ,, ton compresat ,, ca sa afli mai multe privitor la cum se compreseaza si decompreseaza corect un astfel de ton.. In linii mari trebuie sa tinem seama de urmatoarele:

compresare si decompresare sinteza.rar

Edited by Marin Zmaranda
  • Like 2

Salut Da poate-l are cineva si pentru Pa2xpro sau pa 800?

Aaaa!Tocmai l-am pus si eu dar n-are nimic nu strica si totusi sar putea sa fie alt ton pentru ca al meu este mai mare!

Asteptam sa fie aprobat!

• Like 1

Despre ce wavuri vorbiti? Tonul este lucrat in oscilatoare si merge pe orice ton de acordeon,chiar si din clapa!

• Like 1

Au mai semplat baietii, direct tonul "tras", "burfuf", compresat pentru 3x, si de aceea nu il incarca 600-le!

Normal ca se lucreaza si in Osc, si se scuteste si din memorie, dar... doar cine stie! ;)

• Like 1