Jump to content
Nica1972

Sistem 1.20 Pa 600

Recommended Posts

Am vazut ca a aparut noul sistem pentru pa 600 v 1.20.As vrea sa stiu daca la incarcat cineva si ce schimbari aduce.....

• Like 1

Salutare dragi colegi! Acum am facut update in pa600  cu  noul OS v1.20.  Ce aduce noul os? Primul plus pe care l-am gasit este in  global, mod preferences in functia chord recognition si anume functia de " fingered {3 notes}". Ex. Iau o gama, sa zicem ca e sol m, daca ii aplic treapta 9 imi va canta sol m9,  iar ca sa revin inapoi la gama sol m trebuie doar sa iau degetul de pe treapta 9, spre deosedire de vechiul OS,  in care pentru a  reveni in gama sol m trebuia sa apas din nou acordul cu toate degetele. Ex. Fingered {1 note]. Imi cer scuze daca nu m-am exprimat in alti termeni ci doar asa mai pe intelesul tuturor! daca cineva a mai gasit vreo schimbare, sa ne spuna si noua, pana atunci eu mai caut.

Imi cer scuze am cautat pe forum informatii despre noul sistem de operare V1.2  pentru KORG Pa600 dar n-am gasit nimic. Poate cineva a incarcat noul sicem V1.2 si poate sa descrie ce reprezinta, ce imbunatatiri aduce, ce schimbari sunt in Pa600. Am vazut intamplator pe KORG.com, mai jos e linkul.

Link: http://www.korgpa.com/support/products/arrangers/pa600/pa600-software.html

Multumim anticipat, o zi buna.

Daca descarcati OS-ul, gaseati in arhiva si PDF-ul cu detaliile.post-25627-0-20858100-1422784293_thumb.j

Edited by Dănuţ Dima
  • Like 2

Sau poate limba engleza!

Edited by Valyx73
  • Like 1

Multa engleza nu se cere, pentru ca sunt termeni tehnici uzitati in lucrul cu Arranger.

SongBook:

Folosirea SongBook corelat cu un program extern de editare

Global:

Adaugarea functiei Fingered 3 notes. Functia Fingered a fost denumita Fingered 1 note

A fost implementata pozitia Fixed, la Velocity Curve

De asemenea Control Channel cu trimitere pe MIDI Out

Posibilitatea conlucrarii Midi cu tableta, a fost adaugat un preset in acest aspect.

Resources:

S-a revizuit Modul Global.

• Like 1

In motorul de cautare eu scriam OS V1.2 si nu-mi dadea nimic si de acea am dechis alt topic, va multumesc D-ul Danut Dima ca cererea mea ati reamplasato in topicul deschis mai inainte. Am citit eu in italiana fisierul PDF si am inteles ce e nou, si ce s-a schimbat dar mai mult ma interesa poate la incarcarea resurselor muzicale au mai adaugat ceva tonuri, s-au stiluri noi. In aceasta versiune noua daca nu esti atent poti intamplator sa stergi stiluri si Pad in Facori si ai posibilitatea ca stilurile personalizate sa le amplasezi in Factori, mai bine daca aveam posibilitatea sa amplasam Tonuri in memoria interna ROM a clapei. O zi buna.

• Like 1

din cele citite mai sus trag concluzia ca nu prea aduce schimbari majore dar întreb si eu  ar fi RECOMANDAT sa instalam noul sistem de operare sau OPTIONAL? multumesc.

Guest DanielPA

Recomandat...?

Desigur ca da. Orice update e bine venit, si nu ratezi nimic daca il faci.

• Like 1

Ce am observat cu OS V1.2 clapa se incarca cu mult mai repede ca cu OS 1.1, si modul de incarcare e devers, eu sunt deacord cu DanielPA  ca orice update e bine venit, si nu ratezi nimic daca il faci. Cele bune tuturor.

Guest DanielPA

Ce am observat cu OS V1.2 clapa se incarca cu mult mai repede ca cu OS 1.1, si modul de incarcare e devers, eu sunt deacord cu DanielPA  ca orice update e bine venit, si nu ratezi nimic daca il faci. Cele bune tuturor.

Well done...:)

Am si eu o intrebare.  Care sint procedurile de incarcare a noului OS 1.20 pt. Pa600. Step by step. Va multumesc.

Guest DanielPA

Mai mult de atat nu am ce sa zic. Intrii pe KORG.com, descarci v1.20, pui pe un usb pen drive( stick usb), te asiguri ca iti faci back-up inainte de procedura. Concomitent cu butonul STAND-BY si Intro 1 cateva secunde, exact ca in video. Spor!

• Like 2

Multumesc DanielPA. O seara buna ati doresc.

Guest DanielPA

Multumesc DanielPA. O seara buna ati doresc.

Si eu tie :D.

Gata. am rezolvato.. Adevarul este ca,, cu noul Update se incarca mai repede.

Guest DanielPA

:) Frumoasa descoperire :).

:) Frumoasa descoperire :).

Nu, Nu este nici o descoperirie. Este doar o constatare. Lucrurile frumoase sint cu totul in alta parte.