Sari la conținut
Alexandru Slătinaru

Compoziția mea nostalgică!

Recommended Posts

Vizitator DanielPA

Orice cantec merita facut ''profi'' sa nu zic ''tras''. Cu singura chestie, in muzica nu e chiar ideal sa folosesti cuvinte folosite mai mult in domeniul stiintific(e.x. ''vid'')mai bine zici ''nimic'' sau cuvinte familiarizate cu ''nimic'', in rest bafta!!!!

P.S:Asta numai daca n-o dedici profesorilor ;) .

Editat de DanielPA

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu orice cântec nu prea o împărtășesc. Cunosc foarte multe salamisme și guțiste și minunății care nu ar trebui inventate darămite întegistrate. Cât despre text, opiniile sunt și aici puțin diferite. Dacă vrei să ridici standardul de gândire și să transmiți mesaje prin miljloace poetice și filosofice, folosind ca acoperire muzica, trebuie și este totodată imperios necesar să te detașezi de „normalitate”. Uite un exemplu: ca să înțelegi mesajul dintr-o melodie a lui Alexandru Andrieș, trebuie să reflectezi puțin și eventual să stai și cu un DEX lângă, însă pentru a desluși un mesaj simplist din partea Andreei Bălan, să zicem (aș fi zis de Conector dar nu cântă în limba română), e de ajuns să asculți o singură dată și ai înțeles. Aici nu e vorba de cui se adresează ci de cine ascultă. Vrei să ai un limbaj dezvoltat și o cultură muzicală? Atunci asculți artiști cu melodii deștepte. Nu vrei asta? Asculți Velea, Salam și cam 80% din piața muzicală românească.

Mulțumesc de apreciere și sugestie.

Editat de Alexandru Slătinaru

Partajează acest post

Link spre post

Conform regulamentului, te rog sa specifici ce style ai folosit. Stiu ca e din cele interne.

Editat de Dănuţ Dima

Partajează acest post

Link spre post

Greu Dănuț să-mi amintesc acum. Era unul pe la rock cred, un 6/8 sau slow. Melodia am înregistrat-o acum un an și nu mai rețin numele ritmului. Totodată iubita mea clapă e în România nu lângă mine. Dacă aș avea clapa aici aș ști să-ți spun! Îmi pare rău.

Partajează acest post

Link spre post
Vizitator DanielPA

Insa nu pentru toata lumea e valabila aceasta chestie. De exemplu, am intrebat-o pe bunica mea ce inseamna vid, si n-a stiut, am intrebat un unchi undeva la 40 de ani, n-a stiut, am intrebat un prieten de varsta apropiata, n-a stiut!!!!

Normal, ca-s student, ascult multa muzica cu cuvinte deosebite, le inteleg........imi place ce canti tu acolo, insa n-am vrut sa reflect ca melodia nu e buna. Daca vrei sa ridici standardul popularitatii, va trebui sa fac texte combinate, incat si maimuta' sa le inteleaga ;).

Eu nu ascult nici Guta, nici Velea, nici Stan, ascult muzica country, gospel, r&b, pop/rock(nu metalica), nici populara nu-o prea agreez.

Eu nu acord atentie celor ce nu merita, ci doar celor unde vad potential, de exemplu tu!!!!

Craciun fericit si la noi compozitii!!! :D

Poate scoti un album.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am fost mai atent la partea muzicala. Daca te ajuta arerea mea o poti lua in considerare daca nu....nu.

In primul rand as imbogati-o cu ceva mai multe acorduri. Mi-a placut variant unde treci de la major in minor, si pe undeva ai si un 7 parca...

Apoi cauta (zic eu) sa folosesti si cateva relative de la relative... de ex: daca execut acordul La min. la-do-mi,  si situatia ar cere sa trec in Fa Maj, ... incerc ca acordul urmator (daca suna bine) sa fie format din notele: re-fa-la-do.

In al treilea rand cauta sa folosesti mai multe variatiuni. Daca mergi prea mult numai pe o singura variatiune la un moment va devein plictisitor. Mai foloseste si fill-urile.....sunt utile.

In rest..... mi-a placut. Daca ar fi trasa mai professional si acordurile executate exact pe timp eu zic ca e misto... Bravo.

Partajează acest post

Link spre post

Eu am fost mai atent la partea muzicala. Daca te ajuta arerea mea o poti lua in considerare daca nu....nu.

In primul rand as imbogati-o cu ceva mai multe acorduri. Mi-a placut variant unde treci de la major in minor, si pe undeva ai si un 7 parca...

Apoi cauta (zic eu) sa folosesti si cateva relative de la relative... de ex: daca execut acordul La min. la-do-mi,  si situatia ar cere sa trec in Fa Maj, ... incerc ca acordul urmator (daca suna bine) sa fie format din notele: re-fa-la-do.

In al treilea rand cauta sa folosesti mai multe variatiuni. Daca mergi prea mult numai pe o singura variatiune la un moment va devein plictisitor. Mai foloseste si fill-urile.....sunt utile.

In rest..... mi-a placut. Daca ar fi trasa mai professional si acordurile executate exact pe timp eu zic ca e misto... Bravo.

Am evitat armonia de folclor!

Mulțumesc.

Editat de Alexandru Slătinaru

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.