Jump to content
Sign in to follow this  
juliang

Stergere sampler si performance

Recommended Posts

La pa3 ma descurc.

La PA600 este problema:

Cand dau sa sterg numele samplerelor, sau a performancelorn fac asa

Media/Delete/Disk

La Disk nu imi apare nimic. Cum pot sa sterg  numele samplerelor si performance-urile?

Am incercat cu SOUND EDIt si USER PCM samples si am reusit sa sterg samplerele. Mi-au ramas in schimb numele lor.

Deocamdata am dat factory restore, dar trebuie sa existe si vreo modalitate sa le sterg si asa. Ma poate ajuta cineva? Va multumesc

Salutare ! Nu vreau să greșeac , pentru că nu am Pa600 , dar la Pa3 Le-ul colegului meu intri pe pagina de User unde e denumirea care vrei să ștergi , apeși și se face albastru cred , pe urmă în colțul din dreapta sus a ecranului se află săgeata întoarsă cu vârful în jos , apeși și se deschide un mic meniu unde se află și obțiunea Delete sau Erase , nu-mi aduc aminte bine . Apeși Delete , Ok și se șterge tonul . Sper că așa funcționează . Sănătate multă !

Da domnu Mihai. Aveti dreptate. Nu ma gandeam ca poate sa fie asa simplu. Mi se pare mult mai simplu sa stergi samplere si performance si orice din pa600  comparativ cu pa3x. 

Asa este Cechea Mihai, am urmat si eu acesti pasi, insa ma tot lovesc de o mare problema si nu mai stiu ce sa mai fac. Problema mea este ca dupa ce dau delete non assigned user pcm samples, anumite instrumente nu se mai aud pe toate clapele. Poate ma ajuta cineva!!!!

Va rog frumos, astept si eu un raspuns!

Chiar nu e nimeni pe aici, de doua zile?

Edited by Valyx73

Salut Vali si multumesc pentru buna vointa! Urmaresc forumul si stiam de aceasta operatiune de stergere, numai ca aceasta procedura este valabila pentru pa3, eu am pa 600. Problema mea nu este  ca nu stiu sa sterg samplere, ci  ca dupa stergerea sunetelor neasignate se ciopartesc si cele asignate, unele din ele. Oricum, o sa astept un alt raspuns, daca primul a venit dupa trei zile, al doi-lea este posibil sa dureze si o saptamana, nu-i nicio problema, o sa pun clapa-n cui pana atunci!

Edited by Valyx73

salut!...si eu sunt nou cu brandul KORG...am incercat s a sterg dar nu mi a iesit...am multe casute fara nume de sampler acolo' doar niste liniute pe mijloc si niste numere zici ca e un IP

Salut Nicolae! Ceea ce ai facut tu, nu inseamna ca ai sters samplere, si nici nu ai facut loc in memorie, tu ai sters doar informatia tonurilor respective. Ca sa faci loc in memorie, dupa aceasta procedura, trebuie sa mergi in  Sound edit, Meniu, User PCM Samples, si apesi pe Delete non assigned user pcm samples, tot aici poti vedea si memoria disponibila inainte de a sterge cat si dupa. Sfatul meu, este sa iti faci o copie la setul din clapa, inainte de aceasta procedura! PS Ca sa iesi din meniu, apesi Style Play.

Pentru colegii experimentati!  Astept un raspuns pentru rezolvarea problemei cu care am deschis acest topic, va rog!

Edited by Valyx73

Va rog frumos sa imi raspundeti si mie, la intrebarea cu care am deschis topicul!

Dragi colegi! Astept si eu un raspuns , va rog! Chiar nu stie nimeni?

Vali...am procedat intocmai cum mi-ai spus ...insa nu s-a schimbat nimic ! tot acolo sunt !

Salutare ! Nu au cum sa fie tot acolo dupa stergere, poate ai facut altceva. Mai intai salveaza-ti setul!  Intri pe pagina de User unde e denumirea tonului pe care care vrei să il  ștergi , apeși  pe el și se face albastru , pe urmă în colțul din dreapta sus a ecranului se află săgeata întoarsă cu vârful în jos , apeși și se deschide un mic meniu unde se află și obțiunea Delete , . Apeși Delete , Ok și se șterge tonul, adica informatia tonului! Apoi te duci in Sound Edit , Meniu,User pcm samples si dai delete non assigned user pcm samples. Abia acum ai sters semplerul respectiv si ai facut loc in memorie,  daca nu este assignat intr-un style. Daca e assignat, se sterge doar informatia din user nu si sampler-ul, asta inseamna ca nu ai facut loc in memorie!

Edited by Valyx73