Sari la conținut
Dănuţ Dima

Tutorial update OS 1.60 Romania- pa300

Recommended Posts

Buna ziua,

Am un Pa300 varianta "internationala", cumparat din Franta; aveti idee daca as putea sa-i fac update la OS Romania 1.6.0 (conform descrierii din clipul Dvs.)?

Daca nu merge, de unde as putea sa descarc un set de ritmuri compatibile (sa se auda bine cu instrumentele clapei), asemanatoare cu cele din setul d-lui Andronescu instalat pe varianta romaneasca?

Multumesc anticipat pentru un raspuns din partea Dvs.

Cu respect.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda! Da stiu ca  vrei  ceva   colegul!

Style-uri se gasesc   dar sa se auda ca  cele   din setul  pa 300 Romania  cam greu!Toate  tonurile  daca  ai incerca  sa le  introduci  sint encodateDeci  nici o sansa! Daca  faceai achizitia  de la  MC Musical, alta  era   situatia! Erau gata! Asa.....Mie mi-a placut  faza  cu pa 300  varianta Internationala! =D>   Bine  ,foarte  bine!

Partajează acest post

Link spre post

Asa este, ideal ar fi fost sa o iau din tara, cu OS-ul romanesc, dar din pacate n-am avut aceasta posibilitate...

Referitor la style-uri, ma gandeam ca poate in loc de tonurile semplate (encodate) cu ajutorul carora sunt realizate, as putea folosi tonuri asemanatoare direct din clapa... Nu stiu daca este posibil (sunt novice in ceea ce priveste aranjoarele de acest tip) si de aceea apelez la expertiza colegilor de aici...

Partajează acest post

Link spre post

Asa este posibil! Iar daca reusesti asta  in proportie  de  50% ,singur,  dupa  ce  citesti  manualul sau  ajutat    si te  apropii la  75 %  din soundul  din setul AD encodat , te  poti  declara multumit  si  cunoscator  al KORG  seria PA!!  I-ti dau un sfat pt  inceput! Analizeaza fiecare track  din   fiecare style   al setului Encodat(in demo-uri)  si  vezi  cam ce  a vrut sa construiasca  AD  acolo  prin acel instrument! Apoi  incearca  sa assignezi pe  cit posibil  un instrument  din clapa , Din aceeasi familie! Lasa  masterizare  ,reglaje  individuale de ton  si  Oscilatoare   la  urma   dupa  ce   complectezi  toate style-urile  cu tonuri! E o munca  titanica    si  migaloasa  dar  daca  studiezi  manualul  si reusesti asta   esti  mare  colegu!

Succes! 

Partajează acest post

Link spre post

Ok, multumesc de ponturi! Voi incerca, desi sunt constient ca-i foarte greu si am sanse minime sa "scot" ceva decent...

Ca si varianta de rezerva, imi puteti recomanda un alt set de style-uri mai rasarite, de la un alt model de KORG fara sampler, care sa mearga si pe Pa300?

Partajează acest post

Link spre post

Orice style KORG  merge pe KORG Pa 300 dar trebuie asignate(puse )  sample pe  fiecare track sau tonuri interne,din clapa! Nu pot  sa-ti recomand un set  anume fara sa fiu obiectiv! Dar ce faci?

Cinti doar  cu  kit-ul de tobe?Si o percutie  eventual?Nu te  inteleg! Ai clapa  cu  sampler  si tu vrei  sa  nu folosesti  sample?

Citeste  manualul  ca  sa vezi  cum sta treaba  in  KORG! Dupa  asta  o sa ai  o  imagine  mult  mai clara   a ceea ce  se intimpla  intr-o clapa  din  seria  PA!

Seturi  sint  girla  ! Ai de unde alege! Incarci  doar  style  daca vrei  si  iei la  mina  totul  sa vezi  ce si  cum ! Ce-ti place   ,Save,   new  set ,  dai  denumirea care o vrei   si  tot  asa  cu alt  style pina  formezi setul mult  visat!

Banuiesc  ,ca  asta  ai  vazut  azi postat  dar  la  alt  topic(nu stiu  de ce acolo), ma  rog,!OS pt  Romania  nu recomand  pt ca  nu ai tonurile  care  sint  encodate  asa ca   daca  nu ai clapa  de la  MC Musical  nu poti sa rezolvi problema.

De ce nu incerci sa o  vinzi, eventual  sa pui  din diferenta  si sa iei  alta  de la  MC M  sau  mai  bine  sa  cumperi  alta  mai   sus(600, pa3le  etc)

,,angellito a scris:

Seturi de pa300 nu prea sunt. Cauta seturi de pa500 fara sampler si poate gasesti ceva ce iti place acolo, asta in cazul in care nu merge sa instalezi sistemul de operare RO.

Editat de angelitto, Astăzi, 0:25.

Editat de Marin Zmaranda

Partajează acest post

Link spre post

Pai tocmai asta este problema, ca nu are sampler... Nu te lasa sa-i pui tonuri semplate. Daca se putea, cumparam separat setul AD si rezolvam problema...

Totusi, nu inteleg de ce nu au lasat posibilitatea de a instala ulterior OS-uri cu specific (Ro, Peru, India, etc.), chiar si contra cost. Ar fi fost un avantaj si pentru brand si un ajutor pentru cei plecati din tara si nu au posibilitatea de a-si cumperea acest model direct de acolo... Eu de exemplu ma intorc in toamna lui 2016, sa zicem ca as mai fi putut astepta un an, dar poate sunt alți romani pasionați de folclorul romanesc plecati "la capatul pamantului" care si-ar dori un Pa300, dar pe care nu pot instala OS-ul cu specific romanesc. Pacat...

Partajează acest post

Link spre post

Pa 300 cu  OS preinstalat Ro  se comercializeaza  doar  in Romania   mai exact la  MC Musical. Setul  ,,romanesc ,, a fost  facut  de AD in  colaborare  cu  KORG ,si   lucreaza  doar  cu   OS Romania.Asta  este !Nu ai clapa de la   Dinsii  nu beneficiezi  ca  roman  de acest  set!,

Ti-am  zis! Vinde-o  si  cumpara-ti alta  de unde trebuie , daca  vrei sa cinti  Romaneste  si la  nivelul Setului AD .Sau  pune  diferenta  si  ia-ti ceva  cu sampler  ca  sa nu mai ai probleme!Nu cred ca  nu poti face  asta!  Esti  doar  afara! Si daca  mai e si ,, microbul,, cred ca  poti face   totul pt  asa ceva!Eu  am inceput  pe  la  18  ani sa cumpar   si tot  cumpar   ,   cumpar , pina  iata  am ajuns  la  43! Si  continui ca  asa  m-am  obisnuit! Nu pot  altfel!

In acest  fel scapi  de toate problemele!  Si de grija set-uluui  si de  lipsa  Samplerului  si poti  cinta  si romaneste   si ai  si  scula! Etc.

Partajează acest post

Link spre post

O s-o mai tin, pentru ca abia am luat-o si chiar imi place per ansamblu...

Voi incerca sa incropesc niste ritmuri cu ce gasesc prin tonurile interne si care sa sune cat de cat bine.

Merci mult pentru sfaturi! Toate cele bune!

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Salut am cumparat orga de la Rubato  si este un PA 300 si am incercat sa incarc update-ul  setul domnului AD dupa data de 18.11.2016  si  am sters setul si acum nu mai am setul mai exista versiunea os 1.6.0 daca vreti va demonstrez ca am cumparato de acolo  va multumesc mult !

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Creează nouă...

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.