Jump to content

Import sempler pa3x la pa 800 ?

Ticuta
 Share

Recommended Posts

Am si eu o rugaminte la voi ,si cred ca vorbesc in numele multor posesori de pa 2x pro si pa 800 .Cum putem sa incarcam semplere in limita ramului disponibil de la un set de pa 3x ?Varianta care o stiu eu ar fi sa ma duc la cineva cu pa 3x sa-mi exporte kmp -urile apoi eu sa le iau pe fiecare sa le import in pa 800 si sa le lucrez un oscilatoare.Acum eu intreb pe cei ce mananca clapa pe paine cum se spune exista si alte variante mai usoare de a incarca un sempler de la un set de pa 3x ?Mentionez ca am trecut de la Yamaha 9000 la KORG pa 800 si sant profund impresionat de claritatea tonurilor .Va multumesc daca vreti sa ma ajutati cu aceasta problema.

Multumesc pentru raspunsuri.Daca sant compresate n-ar mai fii nici o varianta,poate ne lamureste domnu Daniel Andronesu cand are timp .Eu cred ca e un subiect destul de important deoarece santem multi cu pa 800 si pa 2x pro .

Merci Geo ,deci cu alte cuvinte sa ne luam adio daca apare ceva mai nou .Asta e strangem bani si ne luam pa 5x asa am inteles ca o sa apara dupaa modelul pa 3x.Tehnica avanseaza foarte repede pretul nuntilor scade noi unde ajungem va intreb pe voi oameni buni ?

Daca sunt compresate sigur nu o sa ti le incarce. In Pa3X, notele compresate sunt indicate printr-un asterix in dreptul fiecareia. Ideea e ca nici la Pa3 nu-ti poti da seama daca incarci un sunet compresat sau nu... abia dupa ce te uiti in SOUND / Record poti sti cu exactitate.

Mare prostie si cu compresarea asta... Nu mai poti face mai nimic cu sunetul rezpectiv dupa... Ce ne facem daca Pa4X n-o sa incarce sunete compresate ? V-ati gandit ? Daca o sa inlocuiasca RAM-ul cu FLASH ca la Yamaha? Se duce pe pustiu baza mea de tonuri...

Ca o intrebare:Daca compresez setul e posibil sa am anumite surprize la samplere...se aud la fel ca inainte? *ganditor*

Inca mi-e frica sa fac acest lucru,am auzit la cineva ca poate sa sune urat anumite tonuri.

Va multumesc.

• Administrator

Ca o intrebare:Daca compresez setul e posibil sa am anumite surprize la samplere...se aud la fel ca inainte? *ganditor*

Inca mi-e frica sa fac acest lucru' date='am auzit la cineva ca poate sa sune urat anumite tonuri.

Va multumesc.

[/quote']

Nu este nici o diferenţă.

Calitatea rămâne aceeaşi.

Singurul lucru, după compresie, KMP-urile nu se mai pot edita.

După compresia unui SET de 256 Mb, acesta rămâne la aprox. 128 Mb.

Repet, calitatea rămâne aceeaşi.

Am incercat sa compresez,dar n-a durat decat o jumate de ora...eu stiam de vreo 4 ore,mai era o functie in Global?

Stiu ca la Record,Sound,Multisampler,Compress all samples.

Poate am gresit eu ceva...dupa ce am compresat am vazut ca setul avea 129mb,fata de 135 cat era necompresat.

salut ! deci sa inteleg ca daca ai un set in care ai si sunete copresate si necompresate si dai compres all sempler, ce se intapla cu care au fost deja compresate ?raman tot asa sau se vor compresa din nou. Asta unu si alta nedumerire cum imi dau seama care sunet a fost compresat!

Cel mai indicat este sa compresezi toate wavurile! De ce?

Asa afli daca ai erori prin wav-uri!

La cele cu erori se implementeaza automat LOOP,de aceea se aude un bazait!

Daca o sa deschideti acel wav in editor ,o sa descoperiti ca LOOP-ul e Activat!

Cum reparam?..simplu...dezactivam loop-ul,si salvam cu functia COMPRESSION activat!

Daca aveti sunete compresate in set si mai adaugati altele necompresate,la compresare ALL,se va compresa doar cele necompresate!

Atat cele compresate,cat si cele necompresate sunt editabile.

... alta nedumerire: cum imi dau seama care sunet a fost compresat ?

Dacă intri în SOUND / Record și te uiți în lista cu Wave-uri, o să vezi că sunetele care au fost compresate deja au după nume și o steluță (asterix). Ceva de genul:

(*)

Guest genesys8

presupun ca se pot exporta si tonurile compresate . exporti fiecare pcg in format wav dupa care le asigniezi pe un kmp si apoi treci la oscilatoare si apoi iti creste barba alba :)