Jump to content
Nyklucian

Recomandare pa900 sau

Recommended Posts

Salut, doresc sa cumpar o clapa KORG insa sunt putin confuz. Vreau  sa stiu daca se merita un Pa900 , adica daca pot face treaba cu el  la nunti ssmd. Nu stiu daca sunt fiabile, rezistente, si recomandate pentru solistica. 

KORG Pa900 e super clapa.

Legat de ''sau''...sau de cati bani ai,aia iti cumperi...  :)

Varful este KORG Pa3x.

Edited by Daniel Andronescu
  • Like 2

Va multumesc Dl. Andronescu, stiu ca pa3x e regele, dar eu cant ocazional,live , deci nu vreau sa inchid banii. Am vazut si citit multe pareri despre pa900, dar putini vorbesc sincer, asa ca o parere din partea cuiva care a testat clapa asta e bine venita. Eu sant indecis intre pa2x si pa900, cu inclinatie spre ultima numai ca nu am unde sa o testez.

Salut, doresc sa cumpar o clapa KORG insa sunt putin confuz. Vreau  sa stiu daca se merita un Pa900 , adica daca pot face treaba cu el  la nunti ssmd. Nu stiu daca sunt fiabile, rezistente, si recomandate pentru solistica.

Edited by Dănuţ Dima
  • Like 1

Salut ! Ce pot să-ți spun , am avut acasă amândouă clapele , Pa2 e tanc și asta se știe , dar dacă îți place sunetul de Pa3 ia-ți Pa900 , văzând că cânți ocazional , e parfum !

• Like 2

Se stie ca pa2x sunt mai rezistente, conteaza foarte mult, insa eu nu cant zi de zi cu ea la evenimente asa ca un pa900 este si el de luat in calcul , cu avantajele si dezavantajele pe care le are.

Totuși, Pa900 este o clapă de generație nouă.

Pe când Pa2x, în primul rând nu se mai fabrică, iar în al doilea rând o găsești doar second hand, nu se știe ce "istoric" are.

Recomand Pa900:

http://shop.korgforum.ro/korg-pa900

• Like 4

Va multumesc tuturor, cred ca saptamana asta o sa comand pa900 si o sa vad pe propria piele cum suna. Apropo: exista cumva manual in romana?

Exista cumva manual in romana?

Da, vei primi.

Avand in vedere ca tu canti ocazional , parerea mea este pentru PA 900,.

Usor de transportat , cu memorie mare .......etc.

PS daca luna viitoare apare unul cu o alta clapa, poate mai inferioara dar canta nu stiu cu cine, toti cumpara modelul ala pentru ca asa este la noi la romani.

• Like 3

Asa este , eu unul nu am avut KORG pana acum, si de asta i-mi doresc o clapa cu sempler.

Acum sunt putin nehotarat intre pa900 si pa3x Le. Care dintre cele doua are sempler complet?

Sampler complet?...

Diferența dintre ele este claviatura (76 clape și este mai buna decât cea de Pa900), Amândouă au 192 Mb...

Calitatea materialelor, iar Pa3x Le este Made in Italia.

Dacă ai bani de Pa3x Le, atunci o recomand.

• Like 2

Bun dar pentru solistica , care e mai usoara , mai buna la pas, si sa inteleg ca la sound sunt asemanatoare ambele?

Mai ușoară Pa900, iar mai bună Pa3x Le.

Cum am spus mai sus, prețul face diferența.

Am uitat de amplificare, Pa900 are difuzoare, Pa3x Le nu are.

• Like 1

Si eu detin KORG pa900. Isi merita banii, nu imi pare rau ca am cumparat-o.

Si eu detin KORG pa900. Isi merita banii, nu imi pare rau ca am cumparat-o.

ce clapa ai avut inainte ? ....conteaza

Draga Niklucian anunta-ne si pe noi daca ti-ai luat pa900 si ce parere ai  multumim!

• Like 1

Domnilor, Pa900 e clapa ideala. Claviatura excelentă, clape semigrele, memorie Ram suficientă...

Sound foarte bun... Pa800 e deja cu mult în urmă.

Am pa900 de vreo 2 sapt. Clapa e f buna si merita banii. E peste pa600 cu mult.

Recomand de la pa900 in sus , inclusiv.

Edited by Nyklucian

Guest DanielPA

Am pa900 de vreo 2 sapt. Clapa e f buna si merita banii. E peste pa600 cu mult.

Recomand de la pa900 in sus , inclusiv.

Față de Pa600, primești și procesor de voce de la TC-Helicon.

Față de Pa600, primești claviatură semi-ponderată(semi-weighted)

Față de Pa600, ai un ecran ceva mai wide .

Față de Pa600, ai un RAM mai mare.

Față de Pa600, prețul e aproape de două ori!

Felicitări pentru noua ta achiziție!!! :) - Sunt, absolut, sigur că te vei folosi de acest instrument mulți ani!

Domnilor, Pa900 e clapa ideala. Claviatura excelentă, clape semigrele, memorie Ram suficientă...

Sound foarte bun... Pa800 e deja cu mult în urmă.

Eu cred că, avantajul lui Pa800 pentru preț este TC-Heliconul...dacă ar fi echipat cu un TC-Helicon, Pa600, era cea mai bună investiție raportând calitate/preț. Ca și sound, excelează față de Pa800, însă, până nu se aude vreun Pa600 sau 900 bine aranjat, o să se cumpere modelele ieșite din fabricație la vrac...zic și eu, strict părerea mea ;). Desigur, Pa3x Le e foarte bun și ok!

Față de Pa600, primești și procesor de voce de la TC-Helicon.

Față de Pa600, primești claviatură semi-ponderată(semi-weighted)

Față de Pa600, ai un ecran ceva mai wide .

Față de Pa600, ai un RAM mai mare.

Față de Pa600, prețul e aproape de două ori!

Felicitări pentru noua ta achiziție!!! :) - Sunt, absolut, sigur că te vei folosi de acest instrument mulți ani!

Eu cred că, avantajul lui Pa800 pentru preț este TC-Heliconul...dacă ar fi echipat cu un TC-Helicon, Pa600, era cea mai bună investiție raportând calitate/preț. Ca și sound,

excelează față de Pa800, însă, până nu se aude vreun Pa600 sau 900 bine aranjat, o să se cumpere modelele ieșite din fabricație la vrac...zic și eu, strict părerea mea ;). Desigur, Pa3x Le e foarte bun și ok![/

Domnilor nu stiu cum este pa3xLe, dar am cantat pe pa3x pro si pot spune ca te omoara de mana daca faci solistica pe ea, pe cand pa900 e mai prietenoasa cu mana.

multumesc ptr. raspuns tuturor!

Dragi prieteni... de vreo 2 luni mă tot gândesc ce să iau... Sincer să fiu, tind spre pa3, dar ar trebui să mai aștept vreo 6 luni. Așa că mă gândesc la pa900, pa3-LE. Nu știu ce să fac...Ideea e că mă mănâncă degetele fără clapă :)

Îmi lipsește „tănculețul” meu de pa800! Devin nostalgic după clapa aceea... o și botezasem! :))

Așa că sunt binevenite orice idei!

Mulțumiri!

Edited by Alexandru Slătinaru
  • Like 1

Guest DanielPA

Dragi prieteni... de vreo 2 luni mă tot gândesc ce să iau... Sincer să fiu, tind spre pa3, dar ar trebui să mai aștept vreo 6 luni. Așa că mă gândesc la pa900, pa3-LE. Nu știu ce să fac...Ideea e că mă mănâncă degetele fără clapă :)

Îmi lipsește „tănculețul” meu de pa800! Devin nostalgic după clapa aceea... o și botezasem! :))

Mulțumiri!

Hmmm, aș avea și eu niște sugestii, bineînțeles, dacă sunt acceptate :):

Ești pianist și folosești pianul în majoritatea cântecelor? Alege Pa3x-Le.

Ești mai pretențios d.p.d.v al ergonomiei și vrei să transporți mai puțin, dar calitate pe măsură? Alege Pa900-le.

Eu zic că merită amândoua, însă adaptează conform nevoilor tale, este cel mai corect. Știu, dacă ar fi posibil, aș vrea și eu să le am pe toate :)), dar nu prea merge asta ( încă).

Inclusiv unde și cât folosești acele clape.

Îți urez spor în toate, au fost vremuri faine cu Pa800, acum e momentul să treci la ceva nou și unic.

Muțumesc!

Edited by DanielPA
  • Like 1

Mulțumiri!

Salut Alexandru ! Cu toate ca eu detin Pa 900 te-as indruma spre Pa 3Le. De ce ? Pentru ca, tu oricum tii sa-ti cumperi Pa 3x si sunt foarte asemanatoare intre ele. Peste 6 luni sau 10 sau un an va tebui sa o dai, deci un Pa 900 va pierde mai mult din vaoloarea financiara decat un Pa 3Le. Este adevarat ca Pa 3Le e mai grea, mai incomoda la transport dar tu o cumperi sa canti cu ea nu sa mergeti la plimbare. Ok, cumparand acum un Pa 900 cheltui mai putin decat sa cumperi un Pa 3Le dar pierzi pe urma si....... nu merita !  Numai bine. 

• Like 1

Mulțumesc pentru răspunsuri... aveți dreptate! Sper ca în următoarele zile să iau o decizie, oricare ar fi ea! - cred că LE ar fi o investiție bună mai ales că folosesc pianul!

• Like 2

Guest DanielPA

Mulțumesc pentru răspunsuri... aveți dreptate! Sper ca în următoarele zile să iau o decizie, oricare ar fi ea! - cred că LE ar fi o investiție bună mai ales că folosesc pianul!

Mă bucur dacă am fost în vreun fel :).

Partea egală a paharului este că, ficare are avantaje si dezavantaje, chiar multe asemănări. Contează foarte mult să fie adaptat nevoilor și posibilităților comune. Is de părere că, doar pe baza asta poti să stabilești criterii încât"alesei" să-i meargă bine, chiar si proprietarului .

Să auzim de bine, Alexandru!

PS: Având în vedere confirmarea ta, anume: folosești pianul foarte mult, tind să te îndemn mai mult spre Pa3x-Le. Cele 76 de clape semi-ponderate își vor arăta rostul si scopul mai ales live( pian), dar si in studio. Crede-mă nu știi ce chin este doar cu 5 octave sa imiti lipsa celorlalte...in loc să pierzi timpul in "piano roll" pentru notele gresite, schimbarea tonalității, quantizarii, stai să aranjezi notele pe când le-ai putea înregistra foarte complex de la început salvând timp

Hai că, n-as lucra eu cine știe ce =)), dar, la o adică, când lucrezi proiecte multiple clienților trebuie să economisești timp, iar rezultatul să fie, cat de cat, din prima, exceptând partea omenească, nu ai ce face dacă greșești in timp real, avantajul lucrului cu MIDI.

Tot ce-ti zic, este, din experiență!

Spor tutoror si mulțumesc de citire!

Edited by DanielPA
  • Like 1