Jump to content
madalyn87

Tonuri armonie

Recommended Posts

Va Salut colegii!Am o problema cu tonurile.am un KORG pa 2x am pe el un set de aranjoare.vreau sa pun pe clapa tonuri de armonie.am copiat samplerul cu tot ce conține dar nu m-i se aude ca și cel din setul de armonie.trebuie sa mai încarc ceva? Globalul?....Va mulțumesc frumos!

1. Daca  ai ,,set de aranjoare ,,pe clapa, poti spune  si  cam ce vrei sa faci  cu ,,tonurile de armonie,,?

2. De unde ai  copiat ,, samplerul,, , ce contine, si unde l-ai salvat ? 

3. Butonul de ,,manual  bass,, cum lucreaza?

4. Ce reglaje  ai facut  ,,tonului de  armonie,,?

5. Cum vrei sa cinti?  Cu arranger  sau  cu  set  manual?

Da-ne  mai multe  detalii  colega ca   nu intelegem  ce vrei sa faci.

Acel ton  nu are  cum sa se auda  exact  ca  in setul  de armonie   cu setul  ce-l ai instalat  in clapa! Cu setarile  de ,,global,, e  si mai si!Sint  multe  de spus  referitor  la  acest  lucru iar  tu  nu ne-ai dat  detalii! Nu stim ce  anume  vrei .

Te rog sa fi mai clar  ca  sa poti  fi ajutat! 

Cauta  si redefineste  notiunile  din  ghilimele de mai  sus! Asa  cum  ai scris  tu  nu se intelege  nimic ! Te  contrazici!

De regula,  tonurile  de armonie  sint  folosite in set  manual   si se  cinta  manual  cu acel  set!La  set  de arranger  ai  global setat  pe  cu totul altceva    iar  acel ton e  normal  sa nu  lucreze  ca  in alt set  ,trebuiesc  reglaje  pt asta! Daca tonul  tau de armonie  nu e din set  de  manual nu ai  cum incarca  setarile lui de global  in set  de arranger  pt ca  sint  diferite !

Ca o concluzie  la  ce  am inteles eu,  trebuie  incarcat  samplerul  ,data  o locatie  si  facute  reglaje  pt  mod  de lucru  manual! Mai  multe  nu  am ce  sa-ti spun  pina  nu ma edifici  la  ceea ce  vrei sa faci!

Edited by Marin Zmaranda
  • Like 1