Jump to content
sashaustenskii

Acordare ton milti semlat KORG Pa3x, Pa4x

Recommended Posts

Salutare la toata comunitatea Forum KORG Pa
Doresc sa ridic o tema destul de interesanta in privinta acordajului tonurilor multi semplate.
La partitia editarii tonului multisemplat KORG Pa3x in special al acordeonului de mult tot caut un soft, tuner, carea mi-ar da posibilitatea respectiva, dar in zadar, din pacate Pitsh si Level
care sant amplasate nu-ti dea posibilitaea de a face macar un acordaj precis al notei sant pe scara larga si nul mai inteleg e pe centi sau frecventa. In ultimul timp am gasit un ton de
Cantora Basson in Wav cu 37 de note, l-am optimizat ca lungime fiecare Wav la 60000 cu Loop de la 58000, de la 17Mb l-am aduc la 4,33Mb dar uite ca acordajul al fiecarui sampler in parte nu s-a prea primit parca toate 37 de note le-am acordat la nota precisa respectiva cu un tuner cromatic destul de bunisor, dar totusi a ramas sunetul la acorduri ca clacsonul la masina, asa le zic eu chiar si la acele din fabrica, ca in concluzie ca sa ai un ton de acordeon semplat sa sune ca la un adevarat acordeon trebuie sa fie acordat si pe terte, si pe quarte, si pe quinte si pe seste dar din pacate
acordorul clapei nici pe departe nu-ti permite, ar fi fost extrem de util daca cei de la KORG isi faceau treaba pana la urma si bagau in  OS-ul clapei un tuner cu multe posibilitati
si precizie ca nu duc lipsa de asa ceva. In fine ca sa ai un ton de acordeon multisemplat de calitae trebue sa ai un material de baza calitativ adica cele 37 s-au mai bine 41 de note Wav luate in studiou
de la un acordeon bine acordat, l-ai prelucrat si iti faci treaba dar stim destul de bine ca aceasta te costa, si nici nu prea doresc numeni sa se ocupe, sa ma ierte de banalitate
Grisa Golovaci nu prea imi plac tonurile de acordeon expuse la download cu plata, puneam mana de la mana cu cineva si le procuram daca ar fi fost de calitate stiu ca a depus o munca enorma.
Si ca concluzie doresc mult ca sa se expuna toti care-i intereseaza tema respectiva cu sugestii si recomandari. Cele bune.  

Edited by sashaustenskii

Vă salut. Trimiteți-mi samplerele originale WAV așa cum au fost înregistrate și am să vi-l fac eu cum trebuie. 

Prin Wetransfer la adresa profcosmin@yahoo.com

Salutare.Daca imi trimiti semplere asa cum sunt, ti le acordez si compresez eu gratuit. Kostea20@yahoo.com Bafta.

Acum 12 ore, Cosmin a spus:

Vă salut. Trimiteți-mi samplerele originale WAV așa cum au fost înregistrate și am să vi-l fac eu cum trebuie. 

Prin Wetransfer la adresa profcosmin@yahoo.com

Va multumesc mul Vam transmis. Cele bune.

Acum 29 minute, Kostea20 a spus:

Salutare.Daca imi trimiti semplere asa cum sunt, ti le acordez si compresez eu gratuit. Kostea20@yahoo.com Bafta.

Sa nu credeti ca nu ma pricep si eu la acordat si compresat, deja de un an de cand mi-am procurat clapa, inainte aveam Pa600, tot ma ocup de acordare am probat deverse tynere,

dar tunerul pe care m-il doresc nu-mi permit s-al procur costa 480 € e de la Dirk's accordeon (piano) care face si analiza de modul temperat de acordare pe terze, quarte, quinte, seste.

Eu niciodata nu compresez ceia ce am bagat in RAM cine intelege bine perde in calitate de sinet, va pare ca ramane acelas dar cum ai compresa din Waw(KSF) in mp3 la auz nu percepi

dar in genera sa pierde volumul tonul suna putin ma restrans, si cine crede ca tonul dacal decompresezi revine la loc se greseste, doar la compresare se taie(arunca) frecventele ne percepibile pentru urechea umana si nu se mai restabilesc. Doar un Mp3 il poti transforma innapoi in Waw prin adobeaudition dar nui aceiasi asa si la Pa3x. Cele bune

Asa imi doresc sa sune un acordeon multi semplat in clapa mea- KORG Pa3x, dar din pacate dorinta nu se potriveste cu putinta:

SUPER..