Sari la conținut
marineltgv

Program Change

Recommended Posts

Am trecut de la Pa 2x la Pa 4x. Am niste negative MIDI lucrate in Pa 2x si pe track-ul de tobe (10)

am lucrat cu groove-uri (ritm de baza, fill-uri, end) facute in Time slice. Le-am salvat in User 1 in Pa 2x.

Acum vreau sa cante acel negativ cu acele sunete (groove-uri). Am un set cu sunetele lui pentru Pa 4x

care mi-a placut (setul, ca sa nu fiu acuzat de dezacorduri).

Am incarcat sunetele pe care le-am vrut din Pa 2x, printre ele aflandu-se si aceste groove-uri; le-am incarcat in User 3

din Pa 4x.

In acest moment fac mentiunea ca toate aceste groove-uri sunt salvate ca sunete si sunt vreo 5 in user 1 din Pa 2x si la fel

in user 3 din Pa 4x. 

In derularea negativului, prin functia Prog change se schimba sunetul; ca si cand ai vrea sa ai pe acelasi track de la masura 1 la 3 un instrument, apoi pana la masura 10 

alt instrument, apoi altul la alta masura, etc. Totul se realizeaza prin Prog change. 

Acelasi sunet in Pa 2x are locatia descrisa prin 121.064.43

in Pa 4x --------------------------------------  121.066.50

Cand trec la Event Edit gasesc "Prog 43". Aceasta valoare in Pa 4x nu ma conduce la sunetul dorit de mine din Pa 4x (121.066.50).

Schimband doar 43 in 50 nu se rezolva problema. Parametrul 064 pentru Pa 2x inseamna User 1. Parametrul 066 la Pa 4x inseamna User 3.

Cum ajung la sunetul dorit de mine?

Am rezolvare ca sa nu pierd munca de niste ani de zile: le fac MP3.  Dar vreau sa stiu si rezolvarea in MIDI.

Bine ca nu am vandut inca Pa 2x-ul.

Astept o idee sau mai multe.

Va multumesc anticipat.

Marinel Gheorghilas

Editat de marineltgv

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.