Jump to content
Sign in to follow this  
Ramy

Formula bas in style

Recommended Posts

Apelez la cunostintele celor mai avansati intr-o problema.

In style, doresc ca in momentul in care prind FA MAJ basul sa imi faca o coborare in felul urmator.

Fa - Mi - Do - La

M-am blocat si numai nu imi iese imi canta altceva, el imi canta Fa - Do - La - Fa

Daca folosesc BASS INVERSE si folosesc rasturnarile in asa fel incat nota cea mai joasa sa fie in formula Fa-Mi-Do-La imi canta corect dar ma intrebam daca nu pot face in style fara sa fiu nevoit sa folosesc rasturnarile.

Atasez si un demo Prima varinata doresc s-o folosesc, basul este gresit dar acompaniamentul este ok

La partea a doua am folosit BAS INVERSION iar basul este ok dar acompaniamentul nu.

[br][file=e107_files/public/1360923407_75_FT0_test.mp3]test.mp3[/file]

Pai sunt multe cauze Mircea!

1.Din ce gama ai scris?..conteaza mult,centrul!

2.Ai respectat incarearea in Kbd Range?..de aici,de regula vine problema rasturnarilor!

3.La fel si in KbdRng Wrap!

Poate daca am styleul,incerc sa te ajut!

Este scris in DO MAJ C2 , nu am folosit Keyboard range si wrap inca, le setez dupa ce reusesc sa fac acea coborare corect

atasez si style-ul doar VAR 1

aici am rescris basul dor pe DO (C2) la acea coborare pentru ca sa folosesc BASS INVERSE, initial in style am scris pentru coborare C3 - B2 - G2 - E2

deci in momentul in care prindeam cu stanga FA trebuia sa cante F2-E2-C2-La1 dar el imi canta F2-C2-La1-F1[br][file=e107_files/public/1360925515_75_FT6463_user01.rar]user01.rar[/file]

Nu cred ca are legătură cu tonalitatea și nici KbdRange / Wrap Around.

Clapa mea e în drum spre Italia că încercam și eu să văd unde e buba...

Dacă ai scris în Do, ceea ce e foarte bine, setează și 7M dedesubt, iar basul ar trebui scris do-si-sol-mi. Ar trebui să meargă, dacă nu, umblă și la NTT.

un cv pentru 7+ si un cv pentru major, si se rezolva problema. daca am inteles corect.

nu conteaza pe ce CV este, major minor, 7... problema este cum il fac sa-mi cante acele note daca eu prind FA MAJ cu stanga, nu vreau sa prind FA 7 sau sa pun pe cv-ul de 7 major doar sa am doua cv-uri. daca merge pe Major merge pe orice CV

Păi n-o să iei Fa7+ (Fa7M) decât atunci când vine acea scădere. Și nu e nevoie decât de un CV, numai că în loc de M selectezi M7...

A, poți seta din Style Track Controls Acc în loc de Bass și-o să-ți cânte apoi ce dorești, numai că nu-i prea corect...

atasez aici si exemplu video

[br][file=e107_files/public/1360937968_75_FT6463_problema_style.rar]problema_style.rar[/file]

Păi n-o să iei Fa7+ (Fa7M) decât atunci când vine acea scădere. Și nu e nevoie decât de un CV' date=' numai că în loc de M selectezi M7...

A, poți seta din Style Track Controls, Acc în loc de Bass și-o să-ți cânte apoi ce dorești, numai că nu-i prea corect...

[/quote']