Jump to content

Style-uri personalizate KORG Pa600

tomyy29
 Share

Recommended Posts

am infiintat o trupa acuma si doresc sa aranjez clapa si pt.muzica usoara romaneasca si internationala.

pe partea de folclor si manele am setul lui AD care face toti banii

intrebarea mea este: stie cineva o metoda mai usoara de a adapta fiecare style la fiecare melodie imparte in afara de faptul de a le lua la rand toate melodiile din repertoriul vocalistului si sa caut un style aproximativ la fel pt.fiecare melodie

sa le fac eu nici nu ma gandesc ca ar fi o munca enorma sa ma apuc acum sa fac pt.fiecare melodie cate un style.

poate exista vreun site pe undeva unde sa sa le iau gata facute dupa denumirea melodiei.

o seara buna tuturor

Pai sunt multe styleuri pt fiecare melodie in parte, si aici pe site. Sunt multe seturi unde gasesti si pt muzica usoara si romaneasca

Aranjezi pt fiecare piesa un style cu STS-uri, sau performance, iar cand o canti, dai direct pe performance-ul respectiv, si canti direct piesa cu tempo-ul si tonurile salvate.

am infiintat o trupa acuma si doresc sa aranjez clapa si pt.muzica usoara romaneasca si internationala.

pe partea de folclor si manele am setul lui AD care face toti banii

intrebarea mea este: stie cineva o metoda mai usoara de a adapta fiecare style la fiecare melodie imparte in afara de faptul de a le lua la rand toate melodiile din repertoriul vocalistului si sa caut un style aproximativ la fel pt.fiecare melodie

sa le fac eu nici nu ma gandesc ca ar fi o munca enorma sa ma apuc acum sa fac pt.fiecare melodie cate un style.

poate exista vreun site pe undeva unde sa sa le iau gata facute dupa denumirea melodiei.

o seara buna tuturor

Te rog ,afiseaza o lista cu melodiile de muzica usoara care te intereseaza si se rezolva!

• Like 1

Banuiesc ca clapa e ori pa600 ori pa3x. Vezi ca sunt o multime de seturi cu muzica usoara gata facute si in performance si in style. Oricum o sa trebuiasca sa le iei la mana. Dupa ce le asculti la difuzoare sau casti o sa trebuiasca sa le reglezi pentru boxe. Dupa aia pentru fiecare sala in parte. Mai tai din bas, mai pui in functie de cum suna. Si apoi umbland la ele de multe ori te si inveti cu fiecare ritm si style unde il gasesti. Mai iei de la unul de la altul, mai ajuti si tu pe cate cineva si astfel devii fericit! Cantari sa ai! Succesuri!

da da domnule AD,acum pun lista

holograf-asa frumoasa

albano&romina power-ci sara

bosquito-doua maini

gabriel cotabita-noapte albastra

holograf-dragostea mea

holograh-n-am iubit pe nimeni asa cum te-am iubit pe tine

holograf-n-am stiut

provincialii-trenul vietii

stefan banica jr.cu sr.-cum am ajuns sa te iubesc

3SE - Cu capu'n nori

Billy Joel - The river of dreams

Black - Wonderful life

Boris Gardiner - I wanna wake up with you

BZN - Dance, dance

Catharsis - Mi-e dor

Chris De Burgh - Lady in red

Chris Norman feat Suzi Quatro - Stumblin' in

Compact - Trenu pierdut

Creedence Clearwater Revival - Have you ever seen the rain

Desperado - Am cazanul meu

Ducu Berti - Simt ca fara ea

Eddy Grant - Gimme hope, joanna

Enrique Iglesias - Bailamos

Eros Ramazzotti - Un'emozione per sempre

Fuego - Ce seara minunata

Fuego - Toata lumea danseaza

George Michael - Careless whisper

Gheorghe Gheorghiu - Unde dragoste nu e, nimic nu

Gil Dobrica - Hai acasa

Giorgos Alkaios - Sagapao ( pao pao )

Gipsy Kings - Bamboleo

Gipsy Kings - Escucha me

Ian Raiburg - Roata vietii,

sus paharul

-sa ridicam paharul

Ion Suruceanu - Luna luna

-numai tu

-roze roze

James Brown - I feel good

Louis Armstrong - What a wonderful world

Juanes - La camisa negra

Louis Prima - Just a gigolo

Luciano Pavarotti - O sole mio

Marian Nistor - Domnisoara domnisoara

Morris Albert-feelings

O-Zone - De ce plang chitarele

Phil Collins - Another day in paradise

Rafaga - La luna y tu

Savoy - Pana la lacrimi

Semnal M - Spune-mi cine esti

Stevie Wonder - I just called to say i love you

Tom Jones - Green green grass of home

Toto Cotugno - L'italiano

VH2 - Fiecare zi fara tine

Voltaj - Ca la 20 de ani.

clapa este pa 600

Frumoase piese,tommy.

Pentru multe dintre ele gasesti si in clapa style-uri ft bune. De ex pt Have you ever seen the rain, cauti pe la ballad ceva. La careless whisper gasesti tot in clapa. etc...

Pt Unde Dragoste nu e, gasesti in setul de pa1xpro AD.

Dupa ce imi ajunge si mie clapa, o aranjez si eu putin, si te ajut cu style-uri daca nu faci rost pana atunci. Mult noroc!

da mersi Chris97,astept la domnul AD sa vad ce ma sfatuieste,poate are el o metoda mai simpla

,am mai gasit in soongbook al clapei ceva asemanator cu ce doresc eu,doar caci nu corespund cu piesele mele

poate se poate importa in soongbook nu prea cunosc,acuma ma adaptez si eu cu clapa

Multumesc Tomyy pentru lista!

Multe din ele deja am facut Style dedicate!

Se mai potrivesc si din clapa,dar eu am ambitie sa le fac cat de aproape de original! De aia le numesc Style dedicate,cu intro dedicat...eu deja v-am dat o sumedenie de Style Dedicate cu ceva timp in urma!

Lista ta ma ajuta mult...cred ca peste 50% din ele le am!

Cat de curand pot o sa le pun aici in functie de cum le termin!

GRATIS...sa se stie.

• Like 3

Foarte buna lista, mare parte le am si eu in repertoriu, ar fi grozav sa le primim de la Daniel lucrate dupa urechea dansului. O singura problema va fi, in sezonul 2013-2014, toate formatiile din Romania vor suna la fel :), doar vocea solistilor va fi diferita de la o formatie la alta :) Iti multumim Daniele ca existi si faci ceea ce faci....mai ales cu atatia dusmani care te ataca si nu au loc de tine, important este ca te tii tare si ca un profesionist iti vezi de treaba ta in continuare.

O singura problema va fi' date=' in sezonul 2013-2014, toate formatiile din Romania vor suna la fel :), doar vocea solistilor va fi diferita de la o formatie la alta :)

[/quote']

Toate...?!?

Multumim domnule AD astept cu nerabdare stylurile si presupun caci nu sunt singurul interesat le mai asteapta si altii

apropo daca va intereseaza am si versurile la ele am sa le postez aici poate o fi cineva interesat

o zi buna tuturor

• Moderator

.....e

Crede-ma, merita si efortul si timpul pe care-l pierzi.

Asa ar trebui sa faci: pentru fiecare melodie, cate un style.... daca il aduci macar la 90% fata de original, sa vezi apoi ce satisfactie o sa ai.

.....e

Crede-ma' date=' merita si efortul si timpul pe care-l pierzi.

Asa ar trebui sa faci: pentru fiecare melodie, cate un style.... daca il aduci macar la 90% fata de original, sa vezi apoi ce satisfactie o sa ai.

[/quote']

stiu ai mare dreptate,dar eu momentan nu imi castig existenta din muzica,am servici de 9 ore pe zi si uneori si sambata iar pt.clapa nu imi ramane decat 2-3 ore pe seara sa studiez repertoriul vocalistilor si de usoara si de folclor,de aceea as dori sa le iau gata facute pt.caci nu imi permite timpul sa ma apuc sa fac eu styleuri si chiar daca le as face eu sunt sigur ca nu imi vor iesi ca unui profesionist,asa ca prefer sa ma axez mai mult pe studiat melodii decat sa bat eu styl

pe viitor poate o sa am timp si de asta

oricum astept un raspuns de la domnul AD cam peste cat timp o sa posteze style dedicat,nu de alta dar ca sa stiu daca mai ma chinui sa le adaptez eu,caci deja m am apucat si mi se pare destul de dificil

o zi buna tuturor

• Moderator

Giongion1973,(leatul meu),pina cind Ad va putea sa te edifice sau cei indreptatiti sa faca asta (MC musical) eu i-ti dau un link, http://mcmusic.ro/clape/optiuni/dongle-microsd-activare-set-admc-pentru-pa600-opt0001021-ad.html unde poti face precomanda pt acest set.. Doar asa poti sa-l dobindesti.

Trebuie sa platesti suma de 199 de € pt acest set deoarece nu ai cumparat clapa de la MC Musical... Pt mai multe detalii http://www.korgforum.ro/p/forum/forum_viewtopic.php?8980.last .I-ti doresc sanatate si succes.

Am uitat sa-ti mai zic,de asta am si editat, ca acest set si MicroSD-ul ce contine cheia de acces la set, sint disponibile pt cei ca tine care nu a cumparat de la MC Musical la sfirsitul lunii Mai ,inceputul lui Iunie...Ca si pt mine de altfel pentru ca eu am achizitionat clapa de la Distribuitor KORG din strainatate,si am facut deja precomanda..

Eu, ,care am transportul gratuit la destinatie a acestui MicroSD, sint la fel ca tine daca ai cumparat clapa de la distribuitor autorizat KORG...Avem reducere 50 de € din suma de mai sus ,deci fa si tu calculele!

Cititi mai inainte forumul la subiectele care va intereseaza si o sa gasiti raspunsuri ...! Toata ziua intrebari pt AD !Cum naiba sa le vada si el pe toate?

Spre exemplu, acest raspuns l-am dat si eu acum citeva zile unui alt coleg dar daca nu e interes pt citit?!!

Verifica factura si eticheta de pe cutia clapei ca sa te convingi de la ce fel de magazin ai cumparat-o..! Exista postata o lista a tuturor magazinelor distribuitor KORG autorizate din Italia.... Cauta pe forum si gasesti sau da-mi numele magazinului sa caut eu...

PS Pune mina si fa precomanda pt ca sint deja destui pe lista de la MC Musical si daca eu, care sint primul o sa-l primesc in Iunie, tu care mai astepti,cine stie!

Poate complectezi si tu datele la profil ca sa stie si altii ca mine cine esti ,de unde esti si etc. Nu mai spunem ca asa este frumos si respectuos fata de toti de pe acest site!Eu ,sincer, am cautat de m-au luat dracii sa vad ce si cum ,sa-mi fac o idee de locatie si de altele..Nu prea meriti sa fi ajutat in conditiile astea!

Cyri mersi mult chiar mai ajutat foarte mult e cam lunga treaba.Magazinul care am cumparat orga se numeste zecchini de la verona.Ce vrei sa zici ca daca am cumparat orga dintrun magazin autorizat e scont 50 e ar vrni 150e,dar o intrebare cum achit prin vestern ori cum...mersi mult de raspuns.

• Moderator

Tu fa precomanda daca esti hotarit pt set...O sa primesti un e-mail de la Bogdan de la MCMusical ca sa confirmi adresa unde vrei sa fie trimis..In momentul in care setul e disponibil in magazin, deoarece acum primesc cei cu clape de la MCMusical, o sa primesti alt e-mail ca sa stabilesti cu cei de la magazin ce modalitate de plata i-ti e la indemina si prin ce firma curier sau mai stiu eu ce o sa primesti pachetelul.. Dar trebuie facuta precomanda acum nu in Iunie cind ceilalti o sa fie anuntati...O sa verific eu magazinul tau si o sa-ti las PM.. Sa fii sanatos!

O intrebare de ordin general... Daca se poate... Ca in threadul meu, nu imi mai raspunde nimeni, si nu apare in lista de inceput... De ce, un style cu sunete de clapa (nu semplere), cind vreau sa redactez in el, se schimba sunetele, si nu sunt acelea care sunt cind selectez stilul initial? Si nici nu suna deloc... Care ar fi explicatia? Si am mai observat, ca atunci cind selectam "original sounds", la fel se schimba sunetele... Care este regula ce trebuie de respectat? ca sa stiu... Poate si altcineva este interesat de intrebarea mea.... Sanatate...