Sari la conținut
dannyseiller

import style

Recommended Posts

Buna Ziua la toata lumea. Am si eu o intrebare pentru cunoscatori si va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri. Cum se poate in mod correct si integral importa un style de pe un set pe altul sau in parte pentru a selecta doar style care ne convine din mai multe seturi si a creea un set nou?.Cind am intrebat integral m-am referit si la introducerile style. Va multumesc inca odata.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai un style se incarca mereum complet. Cand dai import la style, automat, el vine cu toate variatiile/ending/intro/fill/break si tot ce are. Dai media, selectezi usb stick, dai pe setul care il doresti, dai open, dupa care mergi la style, dai open din nou, mergi sa deschizi favorite sau userul care contine stylelul dorit, alegi stylul, dai load, alegi locul unde sa ti-l bage si gata.

Citeste aici, cred ca si asta te intereseaza http://www.korgforum.ro/p/forum/forum_viewtopic.php%3F7536&sa=U&ei=R2h3UZUTzYo40K-BsAU&ved=0CAcQFjAA&usg=AFQjCNFYI_2HSka3zyAzWs6OH5gcfUvNDw

Partajează acest post

Link spre post

Buna ziua!Nu ai specificat ce clapa ai! daca e KORG este foarte bine ce a zis colegu,doar ca atunci cind incarci stylul in clapa o sa-ti ia instrumentele care le ai tu in clapa pe pozitiile respective,atunci ai mai multe variante ca stylul sa-ti sune ca originalul.Cea mai buna este sa incarci setul(dupa ce l-ai salvat pe al tau in prealabil) ,selectezi stylul respectiv,si apoi iei un pix si o foaie de hirtie si scrii ce ai pe fiecare track in parte(aici ar fi o mica problema pt ca daca stylul era salvat in performante ideal ar fi sa incarci performanta si apoi stylul acolo unde are stylul performanta respectiva, daca era salvat "curent srtyle performance" atunci o sa-ti ia din start toate setarile iar tu trebuie sa incarci doar tonurile respective din style).Dupa ce ai terminat,incarci setul tau incarci stylul ala care il doresti si apoi faci ce am scris eu mai sus, daca nu te descuri poti sa ma cauti pe mess "schiriac48".Rog colegii sa ma corecteze daca am gresit ceva,toate cele bune si sarbatori cit mai frumoase si cu CINTARI!

P.S. Cind am zis in paranteza ca trebuie sa incarci performanta,m-am referit tot dupa ce incarci setul tau,aici problema este ca sar putea ca respectiva performanta sa-si aiba stylul acolo unde tu ai ceva ce-ti trebuie si atunci trebuie sa faci alte compromisuri.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

ok. De unde sa incep? Pai pentru inceput va multumesc pentru raspunsurile date. Am o clapa KORG pa3x.Domnul Cris Groza ai dreptate cu style import. dar cind fac asa se incarga doar patternul la style nici un ton component. Acum pe de alta parte domnul sandu72 si dumneavoastra aveti dreptate se incarca cu tonurile personale din clapa si pozitiile pe care le am in clapa nu suna nici pe departe ca si originalul. Solutia de a lua un pix si o foaie de hirtie si a nota tonurile component e buna dar credeam ca e si o metoda mai usoara.ex salvat pe HD. sau altceva etc..cum ar fi Copy/Paste la PC. in care sa salvam tonurile componente si sa se aranjeze pozitiile tonurilor automat adica daca o pozitie e ocupata cu un alt ton la incarcare sao ia pe urmatoarea si stylul sa secunoasca tonurile nu dupa pozitia lor ci dupa componenta marime etc??

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Danny, chiar nu de mult a fost facut un topic pe tema asta, cu un program de genul KORG Set Management.

Din pacate inca nu exista cale mai usoara, si cea mai buna, e asta cu foaia si pixul, pe care multi dintre noi o practicam.

Daca vrei si tonurile originale, alegi ritmul care vrei sa il aranjezi, dai pe rec si intri in Style Edit. Dupa care, mergi pe rand, la fiecare variatiune/fill/ending/intro, si unde vezi ca ritmul isi ia tonuri semplate, dai pe rand pe fiecare track, ca sa vezi locatia lui. Scrii pe foaie locatia tonului: de ex Fav1, p1, locatia 6 sau ai putea sa te folosesti si de codul care il are casuta, si astfel poti sa ajungi si mai usor la tonul ales, daca reusesti sa iti dai seama ce semnifica cifrele din cod.

Deci, sa zicem ca ai facut asta, si ti-ai notat toate tonurile semplate. Mergi in media, dai open la setul din care este ritmul, deschizi folderul cu tonuri, dupa care favorit sau userul unde se alfa tonul, alegi tonul, si inainte sa dai load, dai acolo sa alegi locatia unde ti-l baga, ca sa vezi daca coincide cu cea scrisa de tine pe foaie, si sa nu cumva sa se suprapuna peste alt ton de'altau. Poti sa alegi si alta locatie pentru el, dar e important e sa stii la care ritm si la care track ai nevoie ne el, respectiv variatia din style, daca acesta foloseste tonuri diferite la variatii.

P.s: Nu imi zice domnul Chris :) , sunt mai tanar ca tine :D

Sper ca ai inteles ceea ce ti-am explicat.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Ceea ce vrei nu exista in clapa ,lucreaza acum "Ramy " la un soft care arputea sa faca multe dar nustiu daca o sa aiba chef sa-l dea .

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

multumesc mult baieti pentru raspunsuri asa fceam si eu cu foaie si cu pixul credeam ca e o metoda mai simpla.sau cel putin o metoda ca sa potem vedea style si tonuri dintrun set pe PC.si apoi sa putem scoate la printer configuratia Style /Tonuri. Multumesc inca odata

Partajează acest post

Link spre post

Cat de curand am sa va arat voua si celor de la KORG, in special, cum trebuie sa lucreze un astfel de soft. Macar sa le dau o idee sa miscam ceva si pe latura asta.

Daca ei nu vor sa dezvaluie secretele lor interne macar sa faca ei un astfel de soft, eu as fi dispus sa-l cumpar.

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

ai dreptate Ramy,sant de acord cu tine,cei de la KORG ar trebui sa puna la dispozitie un soft sa putem lucra mai usor{chiar contra cost}.......am si eu o intrebare,se poate modifica O.S-ul sa putem copia un style cu tot cu semplere?eu nu ma pricep deloc,dar am intrebat si eu

• Îmi place 1

Partajează acest post

Link spre post

Cat de curand am sa va arat voua si celor de la KORG' date=' in special, cum trebuie sa lucreze un astfel de soft. Macar sa le dau o idee sa miscam ceva si pe latura asta.

Daca ei nu vor sa dezvaluie secretele lor interne macar sa faca ei un astfel de soft, eu as fi dispus sa-l cumpar.

[/quote']

Eu cred ca KORG nu vor sa faca un astfel de soft, altfel era facut demult. Nu o spun ei in mod explicit, dar prin politica strutzului asta dau de inteles. Cred ca ORICINE butoneaza cat de cat seria PA ar vrea un astfel de soft, ba unii chiar l-ar si cumpara :)) !

...si ca sa citez un clasic in viatza "cu voia dvs., primul pe lista..." ... eu

Partajează acest post

Link spre post

Cat de curand am sa va arat voua si celor de la KORG' date=' in special, cum trebuie sa lucreze un astfel de soft. Macar sa le dau o idee sa miscam ceva si pe latura asta.

[/quote']

Eu m-as bucura sa reusesti Mircea,sincer iti spun!

Dar procentul de reusita,e foarte mic din pacate!... si stiu ce spun!

O sa-mi dai dreptate intr-o buna zi!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

Informaţie importantă

Prin utilizarea acestui site, sunteţi de acord cu aceşti Termeni de Utilizare.