Jump to content
Nica

Stergere samplere - Korg Pa600

Recommended Posts

Cum sa sterg tonurile semplate de care nu am nevoie, ca sa am mai multa memorie sa incarc altele.

cum sa sterg tonurile semplate de care nu am nevoie' date='ca sa am mai multa memorie sa incarc altele

[/quote']

dai la sound edit,selectezi sunetul dorit,iar sus in dreapta a ecranului ai sageata aia...dai erase...parca asa imi amintesc

Guest Guest

notezi pe cele care ai nevoie,formatezi clapa sa revina axact asa cum vine din fabrica si dupa toate astea,incarci sound-urile care le-ai notat !!!spor la butonat!

Andrus stergi tonurile ce nu iti placa si mergi la sound si dai Menu , dai Use rpcm samples si dai delete nonassigned user pcm samples si iti elibereaza memoria doar ce ai sters

Cum a zis Alin e cel mai bine. Stergi locatiile tonurilor, lasandu-le doar cele de care ai nevoie. Megi in Sound Edit, dai menu, User PCM, si selectezi Delete non assigned user pcm samples. Acolo vezi si cata memorie libera mai ai, cate multisemplere ai, etc.

Ai grija sa nu dai pe casuta de jos, cea cu Delete all User PCM Samples, pt ca iti va sterge toate samplerele din clapa! Fa un back-up sau un set mai intai, ca sa ai in caz ca strici ceva.

Si andrush a zis bine, doar ca nu a zis si de partea a doua, cu stersul samplerelor din memorie (ceea ce ti-am scris mai sus)

Daca nu le stergi din Sound Edit, degeaba ai sters locatiile, pt ca memoria iti ramane ocupata.

• Like 2

Va salut ! Stergi din sound ,de sus de la sageata cu delete apoi mergi in sound edit si dai delete non assigned ... deci ! DAR... la mine nu merge si nu inteleg de ce ... Poate ma lamuriti dv .  Am reusit sa sterg doar tobe , dar sunete nu ...

Nu merge la pa 600 procedura de la pa 3 x  ...

I-mi pare rau, nu stiam. E ce-a mai detaliata explicatie despre stergerea de sample-re. Scuze.

Nu ai de ce sa iti ceri scuze ,oricum multumesc pentru amabilitate !

Posted (edited)

Salutari,

Am achizitionat de cateva zile un PA600 nou si am incarcat setul AD pentru acest model! Am o problema in sensul ca nu inteleg de ce in Menu, dupa ce apas Sound Edit, nu.mi apare  pe display butonul, User PCM Edit ! Ma puteti lamuri cumva? Multumiri anticipate!

Edited by Dorudmg