Jump to content
Sign in to follow this  
caesare2006

Split tonuri

Recommended Posts

Va salut stimati colegi.

Trebuie sa colaborez cu o trupa si sa cant LIVE cu clapa.

Intrebare:

Unde in clapa imi pot "lucra" niste tonuri ( piane, viori, suflatori cu split, efecte, etc) si unde ar trebui sa le salvez ca sa le am la indemana. Ma refer numai la tonuri, nu si ritmuri. Se poate folosi SONG-BOOK-ul? Va multumesc anticipat pt raspunsuri. Mult respect.

Se pot salva în "Performance".

Da, dar pot pune si nume la "performante"? Si le pot accesa pe moment? Te rog Cosmin daca ai un pic de timp sa-mi explici mai detaliat. Mult respect.

Sigur. Mâine am să fac un mic tutorial şi îl postez în categoria tutoriale. Ok?

Unde in clapa imi pot "lucra" niste tonuri ( piane' date=' viori, suflatori cu split, efecte, etc) si unde ar trebui sa le salvez ca sa le am la indemana. Ma refer numai la tonuri, nu si ritmuri. Se poate folosi SONG-BOOK-ul? Va multumesc anticipat pt raspunsuri. Mult respect.

[/quote']

Se pot lucra si in Sound, dar daca stii ce face fiecare functie de pe acolo, daca nu, e cam dificil.. si se salveaza in bank-urile USER SOUND. Si Performance ar fi alta modalitate...dar trebuie sa te cam limitezi la 3 Uperre+ Lower.

Va multumesc de raspunsuri stimati colegi. Am sa incerc sa vad ce iese. Mult respect.

Multumesc pt. idee danutzdima. Imi cer scuze pt intarzierea raspunsului. M-a ajutat foarte mult ideea ta. Iti multumesc inca o data pt ajutor. Mult respect.

Va salut din nou stimati colegi. Revin iarasi cu o dilema la PA2:

Ce fel de mufe JACK folositi de obicei la iesirea din clapa? MONO sau STEREO? Am probat pe "fata" diferite reglaje si am descoperit ca nu imi merge PANORAMAREA (L & R). Cu alte cuvinte, suna totul egal, iar daca incerc sa reglez panoramarea pe un track oarecare, nu merge. Gresesc eu cu ceva sau e vreo "buba" prin clapa mea?

Va salut din nou stimati colegi. Revin iarasi cu o dilema la PA2:

Ce fel de mufe JACK folositi de obicei la iesirea din clapa? MONO sau STEREO? Am probat pe "fata" diferite reglaje si am descoperit ca nu imi merge PANORAMAREA (L & R). Cu alte cuvinte' date=' suna totul egal, iar daca incerc sa reglez panoramarea pe un track oarecare, nu merge. Gresesc eu cu ceva sau e vreo "buba" prin clapa mea?

[/quote']

Clapa reda Stereo asa ca trebuie neaparat sa iesi cu doua cabluri,balansate(cu doua capete) sau nebalansate(cu un singur cap),dar este foarte important sa iesi cu doua cabluri!

In mixerul de la statia ta, panoramezi un canal L(stanga) si celalalt R(dreapta)!

niciodata nu o sa auzi stereo pe un singur cablu,fie el si cu doua capete(adica balansat)!

Nu recomand nimanui sa foloseasca iesirea de casti,aceea e dedicata doar castilor,semnalul e diferit pe casti!

Succes!

Multumesc Daniel, era greseala mea pana la urma. Am schimbat mixerul si am descoperit ca imi facea probleme panoramarea de pe canale. Esti mereu de ajutor si te respect mult pentru sfaturi. Mult respect.

Se mai face split, si in Style Play, Meniu/Keyboard ensemble/ Key velocity si setezi top key-bottom key, pe cele doua Uppere.(Sau 3)

Edited by danutzdima

Se mai face split, si in Style Play, Meniu/Keyboard ensemble/ Key velocity si setezi top key-bottom key, pe cele doua Uppere.(Sau 3)

La ce ne-ar servi setarile de mai sus mestere DD.Imi cer scuze daca sunt cumva inoportun..Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

Pentru orice eventualitate, nu neaparat sa canti cu partea de Arranger. De exemplu sunt piese in care ai numai de punctat!si nu mai stai sa schimbi tonurile.

Adica ,pot sa-mi setez cate un ton pe cate unul din cele trei upere,pe octavele care mi-ar putea servi si am trei tonuri disponibile pentru mana dreapta pe claviatura.Toate astea rezolvate cu spliterul..Frumos! Sa traiesti mestere DD !

am mai invatat ceva,multumesc baieti! :ura: