Jump to content
Sign in to follow this  
Daniel Andronescu

NEW OS 1.01 KORG Pa900!

Recommended Posts

http://www.korgpa.com/en/support/products/arrangers/pa900/pa900-software.html

Au fixat cateva BUG-uri pe care sa fiu sincer,nu le-am gasit!...ma rog!..orice Update,e bine venit!

PS; mie mi se pare ceva dubios...OS e 100 MB si resursele peste 500Mb..ceva ''ascuns si bun''trebuie sa fie acolo!

am sa va tin la curent!...maine il instalez,acum sunt obosit!

• Like 1

Cei care au instalat .01 au raportat o schimbare majora, ce pentru unii conteaza, pentru altii mai putin.

Respectiv, cu versiunea .00, se pare ca se putea folosi intrarea de mic (input L) si concomitent si intrarea R, pentru semnal de linie (iPad, etc.)

Odata cu .01, acest lucru nu mai e posibil. Se foloseste ori L+R pentru semnal linie, ori L pentru mic, R inactiv.

Apropo de resurse, un membru al echipei KORG Italia dadea pe un forum un sfat interesant, acela ca Factory Reset-ul, fisierul de 474 Mb, nu ar trebui instalat decat daca apar erori sau probleme semnificative. Daca Pa900 functioneaza corect, acest fisier nu trebuie folosit.

Sa inteleg ca vine prezentarea Daniel?

Numai bine!

In genere, clapa este de nota 10... Bravo KORG... Isi merita toti banii... Si sunt foarte multumit. Este diferenta si in bani, dar si in posibilitati, fata de Pa600... Bravo KORG... Dar ar fi foarte bine sa nu mai scoata alt model, ca ne certam cu sotiile din cauza instrumentelor... :D, ca tot vrem ai bune si mai bune....  Sanatate... 

Cine stie mai multe despre noul OS? Ma intereseaza ce posibiliatati are conectare cu Ipad?

Ai rabdare Glisha,o sa apara in curand si OS de Pa3x...o sa vezi atunci!

KORG Pa900,este o clapa ce mi-a intrat la inima,este exceptionala...are vana nu gluma si polifonie mai mare ca Pa3x!

Claviatura este exceptionala,usoara la transport,la un pret de exceptie pentru ce ofera!

Chiar ma gandesc serios sa dau Pa3x si sa raman cu Pa900 si Krome!

• Like 1

Sustin ce spune Daniel,parca suna chiar mai bine ca pa 3x pe partea de bas,mai trebuie lucrata din EQ pe partea de medii,se poate scoate un sound foarte bun

• Like 1

Dacă vor rezolva cu update-ul acesta și problema legată de schimbarea multisample-urilor în oscilatoare, ce bine ar fi... Văd că nu pomenește nimeni de treaba asta. Ori numai eu am observat, ori nu s-a mai întâmplat nimănui, ori se tace, ori nu se știe...

În momentul când ștergi un multisampler (să zicem cu numărul 3), automat că multisamplerul cu numărul 4 va lua poziția lui 3, 5 va veni pe 4 și așa mai departe. Problema e că se schimbă și în sound și se zăpăcesc toate oscilatoarele. În concluzie, momentan, din ce am observat, cu prima versiune, nu prea-ți vine să ștergi un ton, chiar dacă nu mai ai ram, nici chiar de nu-ți folosește. :))

N-am încercat o reinstalare de O.S., n-am avut când că nu-i clapa mea.

Edited by ionutz

Dacă vor rezolva cu update-ul acesta și problema legată de schimbarea multisample-urilor în oscilatoare, ce bine ar fi... Văd că nu pomenește nimeni de treaba asta. Ori numai eu am observat, ori nu s-a mai întâmplat nimănui, ori se tace, ori nu se știe...

În momentul când ștergi un multisampler (să zicem cu numărul 3), automat că multisamplerul cu numărul 4 va lua poziția lui 3, 5 va veni pe 4 și așa mai departe. Problema e că se schimbă și în sound și se zăpăcesc toate oscilatoarele. În concluzie, momentan, din ce am observat, cu prima versiune, nu prea-ți vine să ștergi un ton, chiar dacă nu mai ai ram, nici chiar de nu-ți folosește. :))

N-am încercat o reinstalare de O.S., n-am avut când că nu-i clapa mea.

Eu cred ca tu ai inteles gresit,logica KORG!

Ce spui tu,la mine nu face asa ceva!

Iti pot da un sfat,pentru a evita erorile logice din Sectoarele RAM;

Scrie pe o foaie ce tonuri ai nevoie,apoi incarcale individual,sa vezi se mai zapacesc!!!!!

NU cred ca voi sunteti mai ocupati ca mine si cum se face ca eu am timp sa organizez un SET si voi NU!

La fel e si in KONTAKT sau orice alta masina de sempler,totul se bazeaza pe pozitii din SECTOARELE RAM.

Eu stiu ca voi vreti sa incarcati un Style cu tot cu tonurile folosite,dar asa ceva nu se poate tehnic!

Era o fabula cu ''muieti-s posmagii''....!!! :)

Asa ca nu e BUG al clapei,ci e o stategie gresita a ta,in a intelege lucrurile!!

Numai bine!

• Like 1

Nu-i nicio strategie greșită, mai știu și alții să mai butoneze o clapă și nu se bat cu pumnii-n piept. Nu-i clapa mea, nu-i setul meu, eu doar am încercat să ajut un tânăr și să-i mai aranjez câte ceva prin clapă. 

După ce am șters câteva multisamplere am sesizat că se decalase tot în Sound. Mi-am dat seama că ori e un bug, ori a luat vreo eroare și s-a dat peste cap.

Ideea e că a resoftat-o, a instalat update-ul de care se vorbește aici și acum funcționează așa cum ar fi trebuit.

va rog frumos un mik ajutor sunt la italia am procurat recent un KORG pa 900  si setul de la mcmuzic o intrebare sistemul de operare original este  os 10.1  el trebuie schimbat