Jump to content
Sign in to follow this  
Nicolae Nimara

Setări procesor voce Korg Pa3x

Recommended Posts

Cine imi poate spune niste setari la procesorul voci ...de ex reverb,hall, delay si cum faci sa aibe 'nisipul' ala in voce la 's' , 'tz' . sau macar un setup gata facut ! Cred ca ar ajuta pe multi !!! Numai bine.

Salut.Exista tutoriale in aceasta privinta.Unul cred si in romina facut de un coleg de-al nostru(tutorial TC helicon) Nu m-a interesat dar o sa-l caut si o sa-ti dau detalii de locatie.

Cine imi poate spune niste setari la procesorul voci ...de ex reverb' date='hall, delay si cum faci sa aibe 'nisipul' ala in voce la 's' , 'tz' . sau macar un setup gata facut ! Cred ca ar ajuta pe multi !!! Numai bine .

[/quote']

O sa incerc maine cand vin de la treaba sa fac un tutorial,pentru ca e bine sa inveti sa-ti faci si singur,iar Procesorul din Pa3x este diferit de cel din Pa2xPro sau Pa1xPro,este mult mai complex si necesita un minim de cunostinte!

Rabdare....

Il astept si eu cu placere un tutorial pt voce. Multumim!

Cel mai bun tutorial este acela de a invata singur!Mai ales ca acest nou procesor de la Tc Helicon care a fost implementat in Pa3x iti da o placere de a canta..cu atat mai mult de a experimenta tot felul de probe.

eu am facut niste setari pt tertza...efect hall si delay....nu se compara hall-ul si delay-ul cu cele de pe mixerul dynacord insa...suna decent....in ceea ce priveste terza ....deasemeni ...nu se poate compara cu o tertza naturala insa...se poate spune ca e un sunet agreabil....pt detalii mai multe...stau la dispozitie. Ideea este ca trebuie stat si butonat cu microfonu in mana ... cu ...2...10....cateva vocalize.... :)

Dar efectele de hall si delay le poti folosii pe cele din mixer iar terta din clapa!

Dar efectele de hall si delay le poti folosii pe cele din mixer iar terta din clapa!

Da, dar atunci trebuie să scoți vocea separat și te complici un pic. Așa, e totul mai simplu: bagi microfonul în clapă, faci un preset cum îți convine și spor la cântat! :)

Eu cred ca o sa ma contrazic cu cine spune ca,in Dynacord sunt efectele mai bune ca in Pa3x TC-Electronics,mai ales Reverb si Hall!

Pe probate....

În primul rând nu se pot compara.

Cel puţin ditr-un singur motiv.

FX-urile din Pa 3x sunt editabile!

Si eu sunt de parere ca nu se poate compara cu Fx-urile din pa 3x ! Sincer, daca va uitati la video-ul asta

am facut eu setarile dar...vreau ceva mai professional si mai ales trebuie niste setari facute cu un microfon bun o sa imi iau un Shure Sm 58 sper ca e bun !

Discutiile contradictorii sunt constructive cata vreme se folosesc argumente logice eventual insotite de probe solide si veridice! :)

Drept e ca si exprimarea mea a fost un pic nefericita asa incat rectific : Personal nu am reusit sa setez efectele din clapa (hall si delay) sa sune cel putin lafel ca si efectele dun dynacord pm 1000-3. Si credeti-ma ...am pierdut cateva ceasuri bune cu castile la urechi, cu microfonul in mana...cu 2...10...tzzz....sssss.....:)

Discutiile contradictorii sunt constructive cata vreme se folosesc argumente logice eventual insotite de probe solide si veridice! :)

Drept e ca si exprimarea mea a fost un pic nefericita asa incat rectific : Personal nu am reusit sa setez efectele din clapa (hall si delay) sa sune cel putin lafel ca si efectele dun dynacord pm 1000-3. Si credeti-ma ...am pierdut cateva ceasuri bune cu castile la urechi' date=' cu microfonul in mana...cu 2...10...tzzz....sssss.....:)

[/quote']

NU e nici o problema,ca nu sti,de aceea suntem aici..

Uite; pe casti nu o sa le faci niciodata bine,iti spun din experienta!

Scoate vocalistul pe OUTPUT 1+2..lasa toto la zero pe mixerul cu care canti si incearca sa-ti faci efectul direct pe statia care canti,si ai sa vezi ca il faci mai bine ca in PM3! plus extra voci,terte,cvinte,cvarte blabla...sa nu falsezi,ai functie acolo,ai o dubler care da viata sau vana cum vrei sa spui!...iti faci vocea de nici tu nu te mai recunosti!...sa nu mai zic de compresie si eq pe voce!

Tot am zis ca fac un tutorial dar ,timpul asta ma omoara si nici nu stiu ce sa fac mai intai!

• Thanks 1

Sal,si eu m-am chinuit un pic pana i-am dat de cap...acum am reusit si merge super.

Un cablu jack in Aux1 la Dynacord3 in clapa la Microfon.

Cu alt cablu jack in orice canal de pe mixer in OUT1 sau 2 al clapei...aici am facut reglajul pentru terte.

Din Global la Audio Input am setat pe Out 1+2.

Volumul pe auxiliar de la mixer unde ai conecat jackul sa nu fie prea mare,asa incat sa nu-ti dea in rosu.

Ca sa ti se auda din mixer exact cum reglezi corectiile pe microfon,adica sa nu mai ai treaba cu cel din clapa...asta ca sa nu se amestece efectele din clapa cu cele din mixer,sa debifezi din Global la setarile vocalistului unde iti arara Lead,trebuie debifat sau bifat,nu mai stiu exact...si atunci numai ti se aude vocea din clapa ci din mixer, iti raman decat tertele de la vocalist.

Sanatate!

Nu detin p1ooo-3,dar din cate stiu ,se pot edita EFX-urile si pe acest mixer ,nu numai pe clapa( ma repet nu stiu sigur)

La 30.09.2012 la 13:12, Membrul a spus:
Citat

Cine imi poate spune niste setari la procesorul voci ...de ex reverb' date='hall, delay si cum faci sa aibe 'nisipul' ala in voce la 's' , 'tz' . sau macar un setup gata facut ! Cred ca ar ajuta pe multi !!! Numai bine .

[/quote']

O sa incerc maine cand vin de la treaba sa fac un tutorial,pentru ca e bine sa inveti sa-ti faci si singur,iar Procesorul din Pa3x este diferit de cel din Pa2xPro sau Pa1xPro,este mult mai complex si necesita un minim de cunostinte!

La 30.09.2012 la 13:12, Membrul a spus:
Citat

Ma interesează dacă ma poate ajuta cineva cu niște setari pentru pa900

Edited by Stoianmadalin19